Dnia 15 maja uczniowie klas: I a BSIs, I b BSIs oraz 3a gimnazjum, wraz z p. Z. Pioterek oraz K. Bednarską, wybrali się do Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Sopocie.
Tam zostaliśmy powitani przez Prezesa Zarządu Sopockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Macieja Dziubicha, a następnie w tajniki pracy ratowników wprowadził nas Pan Tomek – ratownik wodny oraz pani Sylwia – dyspozytorka z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Nasi uczniowie dowiedzieli się jak należy zachować bezpieczeństwo nad wodą oraz tego że plaże sopockie strzeżone są przez cały rok. Przypomnieliśmy sobie, że w razie wypadku nad wodą należy dzwonić pod numer ratunkowy 601 100 100, natomiast w razie wypadku w innym miejscu należy wzywać pomoc pod numerem 112. Nasi podopieczni mieli możliwość zwiedzenia samego Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego, gdzie odbierane są alarmowe telefony ze wszystkich kąpielisk oraz monitory, które pokazują różne części sopockiej plaży. Tam pan Tomek z panem Maćkiem opowiedzieli nam dokładnie na czym polega praca w takim miejscu. Dzięki pani Sylwi nasi uczniowie mieli możliwość poznania procedur w przypadku napotkania osoby poszkodowanej, przećwiczenia swoich umiejętności resustytacyjnych na manekinie oraz układania w pozycji bezpiecznej osoby nieprzytomnej. Dowiedzieli się także w jakie sprzęty wyposażona jest torba ratownicza i mogli sprawdzić jak zakłada się kołnierz ortopedyczny oraz jak działa resuscytator, czyli worek służący do wykonywania sztucznego oddychania.
Bardzo dziękujemy Ratownikom SWOPRu za cenną naukę i życzymy spokojnej pracy w sezonie i nie tylko.