Cyberprzemoc to inaczej przemoc stosowana przy użyciu nowych technologii, głównie Internetu i telefonów komórkowych. To zachowanie, które zawsze krzywdzi emocjonalnie drugiego człowieka. W przeciwieństwie do przemocy fizycznej, cyberprzemoc nie pozostawia śladów na ciele i nie widać jej „gołym okiem”. Jednak osoby, które jej doświadczyły czują się źle i bardzo przeżywają to, co je spotkało. Pojawiają się u nich nieprzyjemne myśli, poczucie bezradności i takie trudne emocje jak wstyd, strach,  niekiedy złość.

Osoby, które doświadczają cyberprzemocy ze strony innych, często czują się osamotnione i cierpią. Obawiają się, że dotychczasowi znajomi przestaną się z nimi kolegować i nie będą chcieli spędzać z nimi czasu.

Do działań określanych jako cyberprzemoc zaliczamy:

– wyśmiewanie, wyzywanie, zastraszanie, poniżanie, prześladowanie i nękanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu komórkowego;

– robienie komuś zdjęć lub nagrywanie filmików bez zgody tej osoby, a następnie umieszczanie ich w Internecie lub rozsyłanie do innych osób;

– przesyłanie telefonem zdjęć, filmów lub wiadomości, które kogoś obrażają lub ośmieszają;

– podszywanie się pod kogoś w sieci, np. na portalach społecznościowych;

– pisanie obraźliwych komentarzy na forach, blogach, portalach społecznościowych;

– włamywanie się na czyjeś konta, w celu rozsyłania nieprawdziwych wiadomości;

– tworzenie obrażających kogoś stron internetowych lub blogów.

Sprawcy cyberprzemocy uważają, że są anonimowi i bezkarni, co zachęca ich do działania.

Co możesz zrobić, jeśli doświadczasz cyberprzemocy?

– Powiedz o tym rodzicom lub innej osobie dorosłej, do której masz zaufanie. W szkole skontaktuj się z wychowawcą, pedagogiem lub psychologiem.

– Zerwij kontakty ze sprawcą cyberprzemocy i przestań odpowiadać na jego zaczepki.

– Zachowaj wszystkie dowody cyberprzemocy, np. sms-y, e-maile, rozmowy, zrzuty ekranu.

– Zadzwoń na bezpłatny numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 lub wyślij wiadomość przez www.116111.pl

– Wejdź na stronę www.helpline.org.pl i skorzystaj z komunikatora lub zadzwoń pod bezpłatny numer 800 100 100.

– Zgłoś sprawę na policję.

Pamiętaj, że nie jesteś sam! Nie bój się i nie wstydź się!

Każdy z nas powinien pamiętać, że wobec cyberprzemocy, tak jak i każdej innej formy przemocy, nigdy nie można być obojętnym.

psycholog – Monika Gerowska i pedagog – Hanna Kazimierczuk