Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Szpitalnymi

Szkoła z klasą !

Szkoła jest miejscem, w którym dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną zdobywają wiedzę i umiejętności na miarę swoich możliwości i stosownie do potrzeb.

dsc_0846.jpg

Zapewnia realizację obowiązku szkolnego dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim w klasach specjalnych (od 10 do 16 uczniów) oraz umiarkowanym i znacznym w zespołach edukacyjno – terapeutycznych (od 6 do 8 uczniów).

dsc_0337.jpg

Szkoła prowadzi szeroką działalność integracyjną we współpracy ze szkołami ogólnodostępnymi z Wejherowa i Powiatu Wejherowskiego Grono pedagogiczne organizuje od 13 lat Integracyjne Regionalne Spotkania Dzieci i Młodzieży Województwa Pomorskiego „Regionalia” w celu krzewienia kultury kaszubskiej w formie zajęć warsztatowych. Szkoła współpracowała do roku 2009 z wolontariuszami ze Szwecji – w szczególności z panem Janem Olafem, który zmarł we wrześniu 2009 roku.

Na bogatą ofertę zajęć rewalidacyjnych składają się:

1. terapia metodą EEG Biofeedback
  2. terapia metodą Tomatisa
  3. zajęcia korekcyjno – kompensacyjne
  4. terapia logopedyczna
  5. terapia widzenia
  6. modyfikacja trudnych zachowań
  7. gimnastyka korekcyjna
  8. hydromasaż
  9. przejażdżki konne (hipoterapia)

Uczniowie mają możliwość rozwijania zainteresowań muzycznych poprzez uczestnictwo w zajęciach Zespołu Wokalno – Tanecznego „Perełki” oraz zespołu mandolinowego. Walorem szkoły jest wysoko wykwalifikowana i stale podnosząca swoje kompetencje kadra pedagogiczna, organizacja zajęć odpowiednia do niepełnosprawności uczniów, czyste i pięknie wyposażone klasy szkolne oraz bogata baza pomocy dydaktycznych. Ze względu na dowozy organizowane przez gminy Powiatu Wejherowskiego w szkole działa przyjazna uczniom świetlica.

dsc_0510.jpg

Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci funkcjonuje od 2002 roku.

Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci ma na celu pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka od chwili objęcia dziecka zajęciami na podstawie opinii wydanej przez PPP do podjęcia nauki w szkole.

W skład zespołu wczesnego wspomagania rozwoju wchodzą:

•  koordynator prac zespołu Dyrektor SP nr 7
  • pedagog specjalny
  • psycholog
  • logopeda
  • specjalista z zakresu usprawniania ruchowego

Zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju odbywają się wymiarze 4 do 8 godzin w miesiącu, w zależności od możliwości psychofizycznych i potrzeb dziecka. Prowadzone są indywidualnie z dzieckiem i jego rodziną. W wypadku dzieci, które ukończyły 3 rok życia zajęcia mogą być prowadzone w grupach.

Zajęcia rozpoczynają się powitaniem w formie Porannego Kręgu lub przy wykorzystaniu metody W. Sherborne lub Knill. Miejscem prowadzenia zajęć wczesnego wspomagania rozwoju są:

• sala dydaktyczna wczesnego wspomagania rozwoju
  • sala rewalidacji indywidualnej – gabinet logopedyczny
  • sala doświadczania świata
  • sala usprawniania ruchowego
  • sala hydromasażu

ODDZIAŁY SZPITALNE

Zajęcia w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie prowadzimy od 2004 roku. Wówczas to szkołę przyszpitalną włączono w strukturę SOSW nr 1 w Wejherowie.
W chwili obecnej ze względu na specyfikę szpitala prowadzone są tylko zajęcia wychowawczo – opiekuńcze na oddziałach pediatrii, chirurgii dziecięcej, obserwacyjnym i laryngologii.

Zajęcia najczęściej prowadzone są przy łóżku chorego, dostosowane do możliwości zdrowotnych i psychicznych dziecka.
W naszej codziennej pracy rewalidacyjnej kluczową rolę odgrywają różnorodne metody pracy terapeutycznej, takie jak:
-arteterapia
-biblioterapia
-muzykoterapia i metody relaksacyjne
-pedagogika zabawy
Do najważniejszych osiągnięć szkoły należy udział w licznych konkursach plastycznych. Od wielu lat szkoła jest organizatorem wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach plastycznych dla uczniów szkół przyszpitalnych.
Szpitalne korytarze ożywiają prace uczniów szkoły szpitalnej  z Wejherowa i wystawy prac konkursowych małych pacjentów szpitali z całej Polski.