Szkoła Podstawowa nr 7

Szkoła z klasą !

Szkoła jest miejscem, w którym dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną zdobywają wiedzę i umiejętności na miarę swoich możliwości i stosownie do potrzeb.

DSC_0131

Zapewnia realizację obowiązku szkolnego dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim w klasach specjalnych (od 10 do 16 uczniów) oraz umiarkowanym i znacznym w zespołach edukacyjno – terapeutycznych (od 6 do 8 uczniów) W roku szkolnym 2009/2010 szkoła liczyła 120 uczniów, głównie z terenu Powiatu Wejherowskiego:

• klasy I-III – 9 oddziałów
  • klasy IV-VI – 7 oddziałów

DSC_0336

Szkoła prowadzi szeroką działalność integracyjną we współpracy ze szkołami ogólnodostępnymi z Wejherowa i Powiatu Wejherowskiego Grono pedagogiczne organizuje od 13 lat Integracyjne Regionalne Spotkania Dzieci i Młodzieży Województwa Pomorskiego „Regionalia” w celu krzewienia kultury kaszubskiej w formie zajęć warsztatowych. Szkoła współpracowała do roku 2009 z wolontariuszami ze Szwecji – w szczególności z panem Janem Olafem, który zmarł we wrześniu 2009 roku.

Na bogatą ofertę zajęć rewalidacyjnych składają się:

1. terapia metodą EEG Biofeedback
  2. terapia metodą Tomatisa
  3. zajęcia korekcyjno – kompensacyjne
  4. terapia logopedyczna
  5. terapia widzenia
  6. modyfikacja trudnych zachowań
  7. gimnastyka korekcyjna
  8. hydromasaż
  9. przejażdżki konne (hipoterapia)

Uczniowie mają możliwość rozwijania zainteresowań muzycznych poprzez uczestnictwo w zajęciach Zespołu Wokalno – Tanecznego „Perełki” oraz zespołu mandolinowego. Walorem szkoły jest wysoko wykwalifikowana i stale podnosząca swoje kompetencje kadra pedagogiczna, organizacja zajęć odpowiednia do niepełnosprawności uczniów, czyste i pięknie wyposażone klasy szkolne oraz bogata baza pomocy dydaktycznych. Ze względu na dowozy organizowane przez gminy Powiatu Wejherowskiego w szkole działa przyjazna uczniom świetlica.

DSC_0088

Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci funkcjonuje od 2002 roku.

Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci ma na celu pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka od chwili objęcia dziecka zajęciami na podstawie opinii wydanej przez PPP do podjęcia nauki w szkole.

W skład zespołu wczesnego wspomagania rozwoju wchodzą:

•  koordynator prac zespołu Dyrektor SP nr 7
  • pedagog specjalny
  • psycholog
  • logopeda
  • specjalista z zakresu usprawniania ruchowego

Zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju odbywają się wymiarze 4 do 8 godzin w miesiącu, w zależności od możliwości psychofizycznych i potrzeb dziecka. Prowadzone są indywidualnie z dzieckiem i jego rodziną. W wypadku dzieci, które ukończyły 3 rok życia zajęcia mogą być prowadzone w grupach.

Zajęcia rozpoczynają się powitaniem w formie Porannego Kręgu lub przy wykorzystaniu metody W. Sherborne lub Knill. Miejscem prowadzenia zajęć wczesnego wspomagania rozwoju są:

• sala dydaktyczna wczesnego wspomagania rozwoju
  • sala rewalidacji indywidualnej – gabinet logopedyczny
  • sala doświadczania świata
  • sala usprawniania ruchowego