Dnia 25 listopada 2015 roku w siedzibie Stowarzyszenia Kucharzy Polskich w Gdańsku odbył się V Wojewódzki Konkurs „Najsprawniejszy w zawodzie Kucharz”.

Nasza obecność w konkursie była potwierdzeniem zaproszenia nadesłanego od organizatora, którym był Zespół Szkół Specjalnych nr 1 im. Stefana Batorego w Gdańsku.

Z Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie wytypowane zostały uczennice klasy 3b Kamila Szymichowska
i Katarzyna Ochota.

Tematem konkursu były „Inspiracje z ciasta naleśnikowego”.

Konkurs składał się z etapu praktycznego, w którym brały udział zespoły dwuosobowe, przygotowujące dwie porcje naleśników
z nadzieniem wybranym przez uczestników konkursu.

W konkursie uczestniczyły łącznie cztery zespoły ( z Gdańska – Wrzeszcza i Oliwy, Lęborka i Wejherowa).

Nasz zespół przygotował naleśniki faszerowane kurczakiem, pieczarkami oraz pomidorami suszonymi pod serową pierzynką
z sosem żurawinowym.

Konkurs rozpoczął się o godzinie 10.00, zakończenie konkursu oraz ogłoszenie wyników nastąpiło o godzinie 13.30.

W części praktycznej komisja składająca się z trzech jurorów niezależnych oceniała: przygotowanie uczestników do konkursu, organizację stanowiska pracy, przestrzeganie kolejności wykonywanych etapów, czystość na stanowisku pracy, ocenę wizualną produktu oraz ocenę walorów smakowych.

Zwycięską drużyną okazał się Nasz zespół!!! Zajęliśmy I miejsce!!! Otrzymaliśmy statuetkę Oskara Kulinarnego, który został wręczony przez zastępcę prezydenta miasta Gdańska Piotra Kowalczuka. Otrzymaliśmy również nagrodę główną: garnek – wok, roczną prenumeratę „Przeglądu Gastronomicznego” oraz trzy pozycje książkowe, zaś uczestniczki dostały upominki oraz dyplomy.

Cytując wypowiedź prezesa Stowarzyszenia Krzysztofa Szulborskiego: „danie, które zajęło I miejsce było przygotowane najszybciej, widać było, że uczniowie dużo trenowali ponadto bardzo dobrze porozumiewali się w zespole”.

Zainteresowanych relacją z konkursu odsyłam do reportażu na stronie http://www.pomorska.tv/informacje/materialy/nauka-i-szkolnictwo/najsprawniejszy-w-zawodzie