Listopad w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 5 minął bardzo aktywnie, ponieważ uczniowie mieli okazję uczestniczyć w niezwykłych warsztatach.

Na pierwszy ogień poszła grupa w składzie: Bartosz Ossowski, Adam Boryczka, Natalia Szimichowska, Weronika Stubba, Magdalena Krause, Piotr Gutowski pod opieką pań Magdaleny Jeki i Małgorzaty Marcinkowskiej.

W dniach 15-16 października wszyscy wzięli udział w zajęciach pt.” Gender. Obszary kulturowych ambiwalencji” . Warsztaty poprowadziły panie Alicja Silikowska i Natalia Heba ze stowarzyszenia Czas Inicjatyw Społecznych. Tematyka zajęć dotyczyła dyskryminacji poprzez stereotypowe postrzeganie ról społecznych, przemocy wobec kobiet i mężczyzn oraz roli kobiety w społeczeństwie. Młodzież miała okazję dowiedzieć się, czym jest męskość i kobiecość, jakie ma to znaczenie i wpływ na życie oraz czym jest płeć kulturowa, psychiczna i biologiczna. W kolejny weekend na warsztaty wybrali się uczniowie Tomasz Wojciechowski, Kamila Szymichowska, Marta Dawidowska, Wojciech Niklas, Paweł Labuda, Daniel Geisler, Basia Libke pod opieką pań Aleksandry Kotowicz i Anny Węsierskiej. Tym razem tematem zajęć była „Dyskryminacja w obszarze seksualności”. Młodzież w aktywny sposób, biorąc udział w projekcji filmu, panelu dyskusyjnym oraz grach edukacyjnych, poruszyła zagadnienia dotyczące inicjacji seksualnej, zdrowia seksualnego, nadużyć i praw seksualnych. Wspólnie mieli okazję przeanalizować te trudne tematy pod kątem możliwej dyskryminacji przez rówieśników i kulturę obyczajową, uwarunkowania prawne związane z naruszeniem wolności osobistych oraz zastanowić się jak przeciwdziałać naruszeniom. Z zajęć wyszliśmy zmęczeni ale niezmiernie zadowoleni i wdzięczni, że mogliśmy porozmawiać o ważnych dla nas kwestiach. Dziękujemy organizatorkom z CIS- Alicji Silikowskiej i Natalii Hebdzie za ciepłe przyjęcie i profesjonalizm.