W środę 20 listopada 2019r. odbyła się wycieczka do Będomina. W wycieczce udział  wzięli uczniowie klasy VII/VIII c z wychowawczynią p. Krystyną Kozłowską oraz uczniowie klasy III b z wychowawczynią p. Dorotą Jankuniec.

W drodze do Muzeum Hymnu Narodowego, mieszczącego się w Będominie, zatrzymaliśmy się w Kościerzynie w restauracji McDonalds. Uczniowie samodzielnie składali i odebrali swoje kulinarne zamówienia, kulturalnie spożyli posiłek, sprzątnęli, nie zapominając o segregacji odpadów.

W będomińskim Muzeum Hymnu Narodowego, mieszczącym się w rodzinnym (pięknym, urokliwym) dworku Józefa Wybickiego, przywitała nas miła pani przewodniczka oraz inni pracownicy Muzeum., oferujący nam swą pomoc. Zwiedziliśmy Muzeum w asyście pani przewodniczki, która w przystępny i ciekawy sposób opowiadała o historii państwa polskiego oraz o powstaniu hymnu narodowego. Oryginalne meble, stare piękne komody, szafy, skrzynie, sprzęty gospodarstwa domowego oraz obrazy, pozytywki czy inne dekoracyjne bibeloty z epoki oświecenia zachwyciły nas swym urokiem, kolorytem, kunsztem wykonania. Wysłuchaliśmy hymnu narodowego odtworzonego przez jedną z pozytywek, odśpiewaliśmy  hymn w postawie „na baczność”. Z żalem, ale i zachwyceni oraz bogatsi o wiedzę, dotyczącą historii „Mazurka Dąbrowskiego”, pożegnaliśmy przemiłych pracowników Muzeum.