Zasadnicza Szkoła Zawodowa

W Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 5 kształci się młodzież
z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim. Uczniowie mają u nas możliwość nabycia kwalifikacji, które są niezbędne do wykonywania przyszłego zawodu. Zajęcia praktyczne prowadzimy w Warsztatach Szkolnych. Nasza szkoła stara się podążać za trendami na rynku pracy, oferując kształcenie w najbardziej poszukiwanych zawodach: kucharz, murarz-tynkarz, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej.

Posiadamy także bogatą ofertę zajęć rewalidacyjnych:

• terapia logopedyczna
  • zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
  • gimnastyka korekcyjna

Uczniowie ZSZ uczestniczą w programach profilaktycznych:

• Pierwotna Profilaktyka Wad Cewy Nerwowej
  • Różowa Wstążeczka

Już od 9 lat uczniowie organizujemy Wojewódzki Turniej „Najsprawniejszy w Zawodzie Kucharz Małej Gastronomii” gdzie spotykają się uczniowie szkół zawodowych specjalnych z województwa pomorskiego, miłośnicy sztuki kulinarnej. Podczas turnieju młodzież wykazuje się wiedzą, zmysłem kulinarnym i estetycznym oraz umiejętnością pracy z zachowaniem zasad bhp.

Po ukończeniu nauki uczniowie mają możliwość przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie,  organizowanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną i uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

Do Zasadniczej Szkoły Zawodowej może zostać przyjęta młodzież, która złoży w sekretariacie następujące dokumenty:

• orzeczenie Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na upośledzenie umysłowe
    w stopniu lekkim
  • skierowanie Starosty Powiatu
  • zaświadczenie  lekarskie o możliwości podjęcia nauki w wybranym zawodzie
  • świadectwo ukończenia gimnazjum
  • wyniki egzaminu gimnazjalnego
  • podanie  o przyjęcie do szkoły
  • opinia wychowawcy klasy
  • trzy zdjęcia
  • karta zdrowia z numerem PESEL i numerem ubezpieczenia
  • książeczka SANEPIDU z wpisem wyników badań epidemiologicznych ( dla kierunku kucharz małej gastronomii, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej)