31 maj to Światowy Dzień bez Papierosa.

Zachęcamy wszystkich palących do 24 godzinnego okresu abstynencji.

W Polsce obowiązuje zakaz palenia w zakładach pracy oraz innych pomieszczeniach użytku publicznego, szkołach, przedszkolach, ogólnodostepnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i  zabawy dzieci, lokalach gastronomicznych i rozrywkowych, na przystankach komunikacji miejskiej i dworcach oraz w środkach transportu publicznego.

Pamietajmy, że papierosów nie można palić bezkarnie, a papieros elektroniczny to też papieros.

Dzieci, pomimo że same nie palą, cierpią z powodu szkodliwego działania dymu tytoniowego.

Okazuje się, ze boczny strumień dymu tytoniowego jest nawet bardziej szkodliwy niż dym, który wdychają palacze. Z tego powodu bierne palenie dostarcza 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny.

Jeśli nie możesz rozstać się z nałogiem, pamietaj żeby NIGDY nie palić przy dzieciach !!!

W papierosach znajduje się ponad 4000 związków chemicznych, z których aż 40 to substancje rakotwórcze.

W składzie papierosów są między innymi:

• nikotyna- związek uzależniający i silnie trujący;
  • tlenek węgla- nazywany również czadem;
  • aceton- składnik zmywaczy do paznokci;
  • cyjanowodór- toksyczny gaz;
  • substancje smoliste- o działaniu rakotwórczym;
  • polon- ma działanie radioaktywne;
  • arsen- substancja trująca wykorzystywana do produkcji niektórych barwników;
  • formaldehyd- składnik do konserwacji i dezynfekcji używany w przemyśle chemicznym ;
  • chlorek winylu- stosowany w produkcji plastiku.

Przygotowały

psycholog Monika Gerowska i pedagog Hanna Kazimierczuk