W piątek, 17 października 2014 r. godzinie 11.45 odbyła się w auli szkolnej uroczysta akademia: „Ślubowanie ucznia klasy pierwszej gimnazjum”.

Wzięli w niej udział zaproszeni goście: Dyrekcja ośrodka, rodzice, nauczyciele i uczniowie starszych klas gimnazjalnych, inni pracownicy szkoły oraz pierwszoklasiści, dla których ten dzień był szczególnie ważny. W obecnym roku szkolnym było ich aż 17, reprezentowali pięć zespołów edukacyjno-terapeutycznych.

Na wstępie uczniowie przedstawili publiczności program artystyczny. Młodzież z dużym zaangażowaniem prezentowała swoje umiejętności wokalno – instrumentalne oraz ruchowe.

Teksty piosenek, oprawę muzyczną oraz choreografię utworów, przygotowała, jak zwykle nieoceniona – p. Barbara Mudlaff.

Po występie artystycznym, pierwszoklasiści musieli wykazać się przed zaproszonymi gośćmi wiedzą oraz rozmaitymi umiejętnościami. W rozwiązywanie zagadek dotyczących ważnych dla młodzieży dziedzin życia, włączyli się wszyscy uczniowie. Doskonale poradzili sobie także z rozwiązaniem szyfru cyfrowo- literowego z hasłem „GIMNAZJUM”, nawet jeden z pierwszaków – Sylwek Dunst podał pełną nazwę i adres szkoły. Niewidomy Bartek Zdunkowski bezbłędnie nazywał litery napisane alfabetem Braill’ea. Szczególny aplauz publiczności wzbudził pokaz sprawności ruchowych naszych pierwszoklasistów, takich jak: przeskakiwanie przez skakankę, odbijanie piłeczki pingpongowej, rzuty woreczkiem do kosza, skoki obunóż przez przeszkodę, przejście z woreczkiem na głowie po wyznaczonej drodze. W ostatniej próbie – „wytrzymałości i odwagi” – mamy naszych uczniów: p. Alicja Nowopolska, p. Agnieszka Przybylska oraz p. Beata Lewnau podały pierwszoklasistom do wypicia tajemniczy „eliksir mądrości”. I tym razem młodzież dzielnie poradziła sobie z tym trudnym zadaniem.
Pozytywne wrażenia zebrane podczas pierwszego, publicznego występu na nowym etapie edukacji niewątpliwie podniosą samoocenę uczniów i zmotywują ich do dalszej nauki. Po wyrażeniu aprobaty przez zaproszonych gości, pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar ośrodka oraz przyjęli pasowanie z rąk p. dyrektor Małgorzaty Woźniak, która dokonała tego ważnego dzieła za pomocą dużego ołówka.

Uczniowie otrzymali też pamiątkowe dyplomy, upominki oraz rożki ze słodyczami ufundowane przez kadrę kierowniczą ośrodka, panie wychowawczynie oraz innych nauczycieli.
Dla uwiecznienia tej ważnego wydarzenia w życiu szkoły, zostały wykonane zbiorowe zdjęcia poszczególnych zespołów edukacyjno-terapeutycznych gimnazjum wraz z rodzicami, dyrekcją ośrodka oraz nauczycielami.

Uroczytystość przygotowały panie: Anna Milewska, Danuta Knopik – Jażdżewska, Monika Borysionek, Joanna Almakiewicz oraz Maria Styp-Rekowska.