Chrzest Mieszka jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i Narodu Polskiego. Decyzja naszego pierwszego historycznego władzy z 966 roku zdecydowała o całej przyszłości naszego kraju. Chrześcijańskie dziedzictwo ukształtowało losy Polski i wprowadziło Polaków na arenę dziejów Europy. Z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski dnia 05.04.2016 r. w Gimnazjum nr 1 odbył się konkurs pod hasłem „CHRZEST POLSKI POCZĄTKIEM PAŃSTWA POLSKIEGO”. Jego organizatorem była pani Iza Tarnowska-Cechosz. W konkursie wzięło udział 36 uczniów gimnazjum podzielonych na 4 grupy (każda grupa pracowała w 3 zespołach). Uczniowie rywalizowali między grupami i jednocześnie między zespołami. Test wiedzy historycznej najlepiej napisały zespoły w składzie:

1. M. Slas, P. Sulima, R. Kujawa

2. K.Godziek, A. Wenta, T. Labuda

3. T. Ochota, D. Miszke, K. Arym

Najlepsze w klasie I okazały się W. Okoń i K. Szczygieł. Równorzędne 1-sze miejsce wśród uczniów klas II zajęły zespoły:

– K. Kierznikiewicz, P. Klimczak

– P. Sulima, M. Slas, R. Motyka

Mistrzami wśród uczniów klas III został zespół w składzie: K. Godziek, A. Wenta, T. Labuda.

Wspaniałą znajomością Hymnu Narodowego wykazali się:

– K. Kierznikiewicz, P. Klimczak, P. Gierszewska

– B. Labuda, N. Sabisz, D. Bradtke (jako jedyni znali IV zwrotkę!)

– P. Bizewski, S. Stanicki, J. Hinz

– W. Okoń, K. Szczygieł, A. Stachewicz

Na wyróżnienie zasługuje zespół w składzie: M. Bronk, E. Millek, J. Szreder oraz uczniowie służący swoją pomocą rywalizującym grupom: Ula i Aniela Potrykus i Michał Tylus. Pani Iza była niezwykle zbudowana postawą zaangażowanych uczniów i nauczycieli.