1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ustanowił go w 2011 r. parlament w hołdzie bohaterom, którzy w obronie niepodległości Państwa Polskiego, z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji. Pamięć o tych bohaterach to nasza powinność. Mówiono o tym podczas debaty historycznej, która odbyła się właśnie 1 marca na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii Pomorskiej w Słupsku. Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem Wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotra Müllera.Uczestnikami debaty byli pracownicy naukowi Akademii Pomorskiej oraz zaproszeni goście i zgromadzona publiczność. Takie wydarzenia są bardzo ważne, ponieważ przypomina nam, że chociaż w 1945 zakończyła się II wojna światowa, to Polska nadal nie była wolna. Ostatni Wyklęty, Józef Franczak ps. „Lalek”,zginął jesienią 1963 roku.Żołnierze Wyklęci zwani są też Niezłomnymi. Dlaczego Niezłomni? Ponieważ nie złożyli broni i za swoją walkę płacili nie tylko życiem, ale również wypisaniem z kart historii, uznaniem za “zdrajców” i “bandytów”. Dzisiaj o Żołnierzach Wyklętych możemy mówić otwarcie i kultywować ich pamięć między innymi dzięki takim wydarzeniom jak debata w Akademii Pomorskiej. Podczas tej debaty nasza Szkoła zyskała materiały, które pomogą w przybliżeniu naszej młodzieży tematyki Żołnierzy Niezłomnych. Otrzymaliśmy też w prezencie książkę dr Zenona Kachnicza o konspiracji antykomunistycznej. Zapraszamy do lektury!