EkoPaka

W czwartek 27 kwietnia 2017 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej im. A. Majkowskiego w Wejherowie. Było to nas sporym wyzwaniem, ponieważ rzadko mamy okazję korzystać z komunikacji miejskiej z powodu znacznie ograniczonej sprawności motorycznej naszych uczniów. Miało to jednak duże znaczenie dla rozwoju ich umiejętności społecznych. W bibliotece przywitała nas p. Ewelina Magdziarczyk – Plebanek, która poprowadziła warsztaty ekologiczne w ramach projektu EkoPaka. Hasłem przewodnim spotkania było „aluminium”. Byliśmy bardzo zaskoczeni, gdy poznaliśmy wszechstronne zastosowanie tego niepozornego metalu w codziennym życiu.  Na poszczególnych  stanowiskach uczniowie eksperymentowali z aluminium: poznawali jego właściwości magnetyczne, ciężar, giętkość. Proponowane zadania pobudzały ich wyobraźnię i kreatywność. Dużej satysfakcji dostarczyło uczniom skonstruowanie  „wyimaginowanej maszyny do wydobywania boksytu”. Warsztaty ekologiczne świetnie wpisały się w tematykę zajęć edukacyjnych w szkole i rozbudziły ciekawość poznawczą młodzieży.
W zajęciach uczestniczyli uczniowie z klas I/IIb i II/IIIa zespołów edukacyjno – terapeutycznych gimnazjum wraz z wychowawczyniami p. Rytą Leszczyńską i Marią Styp-Rekowską oraz praktykantką p. Katarzyną Szczepańską. Dodatkowego wsparcia udzieliła nam,prężnie działająca w szkole, pani bibliotekarka –  Justyna Średnicka, która w przyszłości będzie koordynatorem spotkań bibliotecznych.