Grupy Wychowawcze

Grupy Wychowawcze (Internat) Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Wejherowie mieszczą się w przestronnym, jasnym budynku położonym wśród ciekawie zagospodarowanych terenów zielonych,
z dala od miejskiego hałasu.

Znajdują w nich „drugi dom” dzieci i młodzież z różną niepełnosprawnością intelektualną. Obecnie funkcjonują cztery grupy wychowawcze, którymi opiekuje się profesjonalnie wykwalifikowany zespół wychowawców. Wychowankowie mogą w pełni rozwijać swoje pasje i zainteresowania.
Pobyt wychowanków jest bezpłatny, rodzice pokrywają jedynie koszty wyżywienia. Budynek internatu jest po kapitalnym remoncie w ramach, którego wymieniono instalację elektryczną, teletechniczną, wodno – kanalizacyjną i centralnego ogrzewania.

Zmieniono układ niektórych pomieszczeń, przebudowano łazienki i toalety w których zainstalowano pralko-suszarki, suszarki do rąk i włosów.

W nowo powstałej pracowni gospodarstwa domowego, w pełni wyposażonej w sprzęt AGD oraz naczynia niezbędne do samodzielnego gotowania i pieczenia, wychowankowie przygotowują potrawy.

W nowych, jasnych świetlicach znalazło się miejsce nie tylko do nauki, ale także do wypoczynku i rekreacji.

Tam odbywają się różnorodne zajęcia zorganizowane pod kierunkiem wychowawców, mające na celu zapewnienie wszechstronnego rozwoju społecznego i osobowościowego: zajęcia plastyczne, kulinarne, artystyczne, techniczne, sportowe.

Nowy sprzęt audiowizualny, gry dydaktyczne i zabawki, umilają naszym mieszkańcom wolny czas. Oddziaływania wychowawcze sprawiają, że wychowankowie stają się otwarci i bardziej samodzielni. Z łatwością odnajdują się w grupie i radzą sobie w każdej sytuacji.
Do tradycji życia internackiego weszły liczne imprezy okolicznościowe przygotowane przez wychowawców i wychowanków: Przywitanie Nowych Wychowanków, Konkurs czystości, Andrzejki, Wieczornice patriotyczne z okazji Święta Niepodległości, Zaślubin Polski z Morzem, Uroczysta Wigilia, bale karnawałowe, powitanie wiosny, Dzień Dziecka, Festyn Ekologiczny, Wojewódzki Turniej Rozgrywek Umysłowych „Zgaduj-Zgadula”,

Turniej Tenisa Stołowego, liczne konkursy wiedzy oraz plastyczne. Sprawnie działa Samorząd Grup Wychowawczych, kółko fotograficzne, wieczory gier planszowych. Usytuowanie naszej placówki blisko lasu, rzeki sprzyja spacerom, wycieczkom.

Nasi wychowankowie czują się w Grupach Wychowawczych bezpiecznie, czego dowodem są wyniki prowadzonego od kilku lat monitorowania poziomu bezpieczeństwa. Wspieramy wychowanków, troszcząc się o ich wszechstronny rozwój, jesteśmy w stałym kontakcie z rodzicami. Często zapraszamy ich na różne uroczystości organizowane w internacie, po to aby widzieli postępy dzieci.
Współpracujemy z nauczycielami, pedagogiem, psychologiem pielęgniarką szkolną oraz różnymi instytucjami np. PCPR, GOPS, MOPS, Poradnie PP.