II Kaszubiada 2017

Po raz drugi w naszej placówce odbyły się Integracyjne Spotkania Dzieci i Młodzieży „Kaszubiada”. Uczniowie szkoły podstawowej i oddziałów gimnazjum spędzili aktywnie dzień poświęcony poznawaniu kultury Kaszub pod fachowym okiem twórców kaszubskich (pani Teresa Szczodrowska, pan Andrzej Arendt) i swoich nauczycieli. Swoją obecnością zaszczycili nas: pani dyrektor PZKS Małgorzata Woźniak oraz etatowy członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego pan Wojciech Rybakowski.
Kaszubiadę otworzył występ zespołu „Dżibasy”, składającego się z uczniów naszej szkoły przysposabiającej do pracy, których do występu przygotowali pani Małgorzata Jankowska i pan Jakub Wałek. Zebrani obejrzeli również prezentację „Edukacja regionalna w PZKS w Wejherowie”, w której przedstawiono historię Regionaliów i Kaszubiady.
Po spotkaniu inaugurującym uczniowie rozpoczęli działalność w poszczególnych warsztatach:
1. Warsztat ceramiki – wykonywano prace z gliny pod kierunkiem pana Andrzeja Ziemińskiego i pani Hanny Kazimierczuk
2. Warsztat „W kaszubskiej kuchni” – dynia w roli głównej – smażono plińce pod kierunkiem pani Teresy Szczodrowskiej i pani Celiny Szachowskiej
3. Warsztat „W kaszubskiej kuchni” – dynia w roli głównej – gotowano zupę z dyni pod kierunkiem pani Joanny Almakiewicz, pani Krystyny Piekarskiej i pani Markiewicz
4. Warsztat wypalania wzorów kaszubskich – zdobiono drewniane podkładki pod ciepłe napoje pod kierunkiem pana Andrzeja Arendta i pana Artura Jakusza
5. Warsztaty projektowania wzorów kaszubskich – odbyły się w kilkunastu klasach pod kierunkiem nauczycieli PZKS.
W roli wolontariuszy wspierających pracę uczniów doskonale spisali się uczniowie ZSP nr 1 (LO „Sobieski”), ZSP nr 2 („Elektyk”), ZSP nr 3 („Budowlanych”), ZSP nr 4 („Samochodówka”) oraz Szkoły Podstawowej (oddziały gimnazjum) w Bolszewie.
Z rozmów z uczestnikami Kaszubiady wynika, że założone cele zostały zrealizowane: było twórczo, integracyjnie i smacznie  Mamy nadzieję, że „kaszubski duch” imprezy będzie nam towarzyszył jeszcze długo.

Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części fotorelacji z II Kaszubiady.

W imieniu organizatorów – Joanna Kandzora
Wicedyrektor PZKS w Wejherowie