Jasne, że klar ! – wizyta „Deutsch-Wagen-Tour” w naszej szkole.

Dnia 27 marca 2015 roku  w odpowiedzi na zaproszenie nauczycieli języka niemieckiego p. Justyny Korpalskiej i p. Andrzeja Tomalaka odwiedziła nasz ośrodek lektor programu „Deutsch–Wagen–Tour” pani Magdalena Jurowska.

Celem odwiedzin było promowanie języka niemieckiego oraz kraju naszych zachodnich sąsiadów wśród uczniów szkoły podstawowej oraz uczniów gimnazjum.

„Deutsch-Wagen-Tour” jest to projekt organizowany przez Goethe-Institut w Polsce dla szkół i trwa już kilka lat. Polega na prowadzeniu warsztatów z języka niemieckiego dla uczniów na różnych poziomach. Głównym celem projektu jest motywacja uczniów do nauki języka niemieckiego poprzez różne gry, zabawy językowe i animacje. Projekt „Deutsch- Wagen- Tour” został objęty patronatem honorowym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Akcja przyczynia się do poprawy znajomości języka niemieckiego, a przede wszystkim zachęca dzieci i młodzież do nauki tego języka.

Jedną z atrakcji w związku z zaplanowaną wizytą Deutsch-Wagen-Tour był „Turniej Wiedzy z Języka Niemieckiego”. W konkursie udział wzięli uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści.  Pracę uczniów obserwowała i oceniała komisja w składzie: p. dyrektor Małgorzata Woźniak, p. dyrektor Joanna Kandzora, p. Krystyna Mattar – nauczycielka j. niemieckiego oraz nasz gość honorowy p. Magdalena Jurowska. Pozostali uczniowie szkoły podstawowej obserwowali quiz, wspierali uczestników oraz trzymali  za nich kciuki.

Drugą część spotkania stanowiły warsztaty językowe. Podczas zajęć wrażeń było co niemiara a uśmiech i radość nie schodziły z twarzy uczniów. Spotkanie rozpoczęło się w bardzo luźnej i przyjacielskiej atmosferze. Przez dwie godziny uczniowie w sposób prosty i przyjemny uczyli się języka niemieckiego  ciekawymi metodami. Różnorodność form pracy sprawiła, że uczniowie mogli się ze sobą zintegrować. Lektorka rozpoczęła warsztaty tańcem powitalnym, gdzie wszyscy uczniowie mogli poćwiczyć nie tylko swoje umiejętności językowe ale i taneczne, co sprawiło im dużo radości.  Po tańcu powitalnym odbyły się zajęcia z języka niemieckiego, w trakcie których uczniowie z zaangażowaniem rozwiązywali zadania, poznawali słówka i zwroty niemieckie, a także przypominali sobie już wcześniej poznane słownictwo oraz mogli wykazać się swoją wiedzą językową. Wszyscy uczestnicy spotkania  zostali obdarowani  drobnymi upominkami z logo „Deutsch-Wagen-Tour”. Zapewne wszyscy uczniowie będą wspominać wizytę „Deutsch-Wagen-Tour” jako ciekawe doświadczenie.