Dnia 16 grudnia uczniowie szkoły zawodowej już po raz czwarty mogli uczestniczyć w konkursie na dekorację stołu wigilijnego.

W bardzo uroczystej, niemal świątecznej atmosferze uczniowie klas kucharskich i hotelarskich rywalizowali ze sobą w bardzo wdzięcznej konkurencji. Ich zadaniem było zaaranżowanie stołu na wigilijną wieczerzę. Tym razem uczniowie musieli oddać klimat świąt obchodzonych w różnych zakątkach świata. W przeciągu godziny każda z pięciu klas stworzyła niepowtarzalną aranżację! I to dzięki nim mogliśmy przenieść się do słonecznej Hiszpanii, orientalnej Japonii, czy dzikiej Afryki. Odwiedziliśmy też naszych zachodnich sąsiadów z Niemiec oraz to, co naszemu sercu najbliższe – Kaszuby. Zadaniem uczniów było przygotowanie nakrycia świątecznego stołu wraz z menu potraw wigilijnych. W tym roku wprowadziliśmy nowy, oceniany element konkursu – prezentację multimedialną. Jej zadaniem było przybliżenie zebranej publiczności zwyczajów oraz tradycji bożonarodzeniowych różnych kręgów kulturowych i etnicznych. Konkurs oceniany był dwuetapowo. W pierwszej kolejności swoje punkty przydzielali kolegom uczniowie gimnazjum oraz szkoły zawodowej. Druga część oceny należała do specjalnie powołanej komisji składającej się z nauczycieli naszej szkoły oraz gościa specjalnego, pana Artura Żbikowskiego – specjalisty do spraw gastronomii i hotelarstwa. Jury oceniało oryginalność aranżacji, wystrój stołów pod kątem estetyki oraz doboru zastawy stołowej. Punktowano również nawiązanie prezentacji multimedialnych do tematyki nakryć świątecznych. Walka między pięcioma ekipami była zacięta! Niektórzy stawiali na tradycję, inni wybierali nowoczesne pomysły. jednak wszyscy uczniowie wykazali się dużą pomysłowością, dokładnością, a co najważniejsze zaangażowaniem w konkurs. Zwycięska drużyna z klasy 1a w składzie Karolina Lesner i Katarzyna Szmidt zaprezentowały nowoczesne nakrycie stylizowane kulturą Japonii. Marta Dawidowska, Basia Libke i Tomasz Wojciechowski z 2b, zdobywcy drugiego miejsca zabrali nas do Hiszpanii. Gorące afrykańskie klimaty gościły na stole Eli Furman i Wiktorii Siwek z klasy 2a – zdobywczyń trzeciego miejsca. Przy czwartym stole przywitali zebranych rodowici Kaszubi – Patryk Hennig, Adam Boryczka i Paweł Labuda z klasy 3b. Niemieckie tradycje i obyczaje przybliżyły nam Kornelia Hebel, Weronika Stubba oraz Natalia Staszyńska z 1b.
Jesteśmy ciekawe waszych nowych pomysłów! Z niecierpliwością czekamy na następne święta

Organizatorki konkursu:
Małgorzata Marcinkowska