Dnia 5 kwietnia 2016 r. w naszej szkole odbył się XVI Wojewódzki Turniej „Najsprawniejszy
w zawodzie kucharz”. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu były potrawy na bazie kasz, czyli „ Kaszomania”.
Celem konkursu, który odbył się pod patronatem Starosty Wejherowskiego jest promowanie uczniów, mogących pochwalić się wiedzą teoretyczną i umiejętnościami praktycznymi nabytymi na dotychczasowym etapie edukacyjnym. Turniej aktywizuje młodzież do doskonalenia zawodowego oraz sprzyja integracji szkół o tym samym profilu kształcenia.

Do konkursowej rywalizacji przystąpiło siedem zespołów:
1. Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Gdańsku Oliwie
2. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Gdyni
3. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bytowie
4. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lęborku
5. Zespół Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku
6. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Starogardzie Gdańskim
7. Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego w Wejherowie
Konkurs składał się z dwóch etapów: teoretycznego i praktycznego. W etapie teoretycznym uczniowie rozwiązywali test składający się z 15 pytań nawiązujących do technologii sporządzania potraw z kasz. Z kolei etap praktyczny konkursu odbył się w naszej nowej pracowni kucharskiej.
Nad efektami pracy młodzieży czuwało niezależne jury w składzie: pani Violetta Ginter – egzaminator oraz nauczyciel przedmiotów gastronomicznych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Wejherowie oraz pan Piotr Struck szef kuchni restauracji „ Czardasz” w Luzinie. Po bardzo wyrównanej walce wyłoniono zwycięzców. Pierwsze miejsce zdobyła Katarzyna Ochota, która przygotowała mięsne muffinki z kaszą perłową, drugie miejsce zajęła Marta Dawidowska, której specjałem było Brownie z kaszy jaglanej na słodko!!!! Obie uczestniczki są uczennicami naszej ZSZ nr 5 w PZKS w Wejherowie!! Trzecie miejsce zajął Tomasz Grodzicki z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Gdańsku Oliwie. Zaserwował on zapiekankę z kaszy gryczanej i cukinii!!
Nagrody i dyplomy dla laureatów, a także upominki dla uczestników konkursu oraz opiekunów grup zostały ufundowane przez Starostę Powiatu Wejherowskiego. Sam Wicestarosta pan Wojciech Rybakowski oraz Dyrektor PZKS pani Małgorzata Woźniak i Wicedyrektor Renata Solarczyk wręczali nagrody dla wszystkich przedstawicieli drużyn.
Po zakończeniu Turnieju można było degustować wszystkie potrawy! A było co 🙂 ryż po hiszpańsku, kotlety
z kaszy jaglanej, pęczak z warzywami, słodka sałatka z pęczaku z bakaliami i miodem, placuszki z kaszy mannej
z pepperonatą, mus z kaszy mannej, pilaw z roladkami z cukinii, mix z gryki, jajek i papryki, kasza gryczana w papryce zapiekana, budyń z kaszy jaglanej, papryka nadziewana kaszą perłową i mięsną masą mieloną!!!
Laureatom gratulujemy, a uczestnikom dziękujemy za udział i zainteresowanie konkursem. Wszyscy jesteście zwycięzcami! Brawo!
Zapraszamy do Wejherowa za rok!
Organizatorki – nauczyciele przedmiotów zawodowych w zawodzie kucharz:
Dagmara Maciejewska
Urszula Treder