„Deutsch hat klasse” –  „Niemiecki ma klasę“

Niedawno ruszyła nowa edycja konkursu „Niemiecki ma klasę“ organizowanego przez Goethe-Institut. W tym roku szkolnym również nasi uczniowie przystąpili do projektu, którego głównym celem jest zachęcenie uczniów szkół do udziału w życiu szkoły i podejmowania działań prowadzących do zmian najbliższego otoczenia we współpracy z grupą rówieśników oraz nauki języka niemieckiego skierowanej na działanie. Regulamin i szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://www.goethe.de/ins/pl/pl/spr/eng/dhk/kon.html
   Klasa to miejsce, w którym nauczyciele i uczniowie spędzają większą część dnia. To miejsce nauki, ale nie tylko. To tutaj nawiązuje się przyjaźnie, dyskutuje, podejmuje decyzje. Klasa jest czymś więcej niż miejscem przekazywania wiedzy. Z tego powodu rozpoczęliśmy projekt „Niemiecki ma klasę”, którego istotą jest przekształcenie klasy, w której odbywają się lekcje języka niemieckiego, w przyjazną przestrzeń do nauki i pracy. Ten projekt to również doskonała okazja do motywowania uczniów do nauki tego języka – w działaniu, poprzez ruch i zabawę.

Pierwszym zadaniem zespołu jest wspólne zastanowienie się nad tym, jak mogłaby wyglądać wymarzona klasa do nauki języka niemieckiego? Pracując metodą projektu członkowie zespołu dyskutują następnie, jakie zmiany są możliwe do przeprowadzenia i które z nich powinny stać się celem działań zespołu. Ważne jest przy tym, by wziąć pod uwagę zarówno potrzeby uczniów, jak i nauczyciela.