Drodzy uczniowie 🙂

Janusz Korczak był niezwykłym człowiekiem. Z ogromnym zapałem i oddaniem, na wiele różnych sposobów, służył dzieciom i ich sprawom. Był twórcą oryginalnego systemu pracy z młodymi ludźmi, opartego na partnerstwie i pełnym szacunku stosunku do nich. Chciał organizować społeczeństwo dziecięce na zasadach sprawiedliwości, równych praw i obowiązków. Dążył do tego, by dzieci w grupie integrowały się i akceptowały oraz nabywały umiejętności, które przygotują je do dorosłego życia. Wielokrotnie powtarzał, że :„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.”

Pomimo dużej różnicy wieku, traktował młodych ludzi poważnie i prowadził z nimi otwarte dyskusje. Wiedział, że nie wystarczy tylko słuchać – trzeba przede wszystkim usłyszeć ich potrzeby.

Patron naszej placówki był twórcą i przedstawicielem ruchu na rzecz praw dziecka. To właśnie on mówił: „Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie.”

KORCZAKOWSKIE PRAWA DZIECKA :

1. PRAWO DO RADOŚCI.

2. PRAWO DO WYRAŻANIA SWOICH MYŚLI I UCZUĆ.

3. PRAWO DO SZACUNKU.

4. PRAWO DO NAUKI PRZEZ ZABAWĘ I BYCIE SOBĄ.

5. PRAWO DO NIEPOWODZEŃ I ŁEZ.

6. PRAWO DO WŁASNOŚCI.

7. PRAWO DO BYCIA SOBĄ.