Dnia 12 października uczniowie klas Branżowej Szkoły I stopnia Specjalnej nr 5 wraz z opiekunami p. Magdaleną Jeka, p. Aleksandrą Kotowicz, p. A. Papke, p. J. Królem, p. M. Fuhrmannem oraz p. J. Magulskim, udali się na całodniową wycieczkę autokarową do Malborka. Podróż minęła bardzo szybko, a na miejscu czekał  już przewodnik, który oprowadził wszystkim o Zamku Krzyżackim, opowiadając wyczerpująco o wydarzeniach z historii Polski związanych z tym miejscem.
Zamek Krzyżacki w Malborku to jeden z największych zachowanych zespołów gotyckiej architektury na świecie. Pierwotna nazwa zamku używana przez zakon krzyżacki brzmiała Marienburg, czyli Gród Marii. Od 14 września 1309 do 1457 zamek w Malborku był siedzibą wielkiego mistrza krzyżackiego, a miasto stolicą państwa zakonnego. W 1997 roku zamek krzyżacki w Malborku został zapisany na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Od kilku lat, organizowane są inscenizacje zdobywania zamku malborskiego przez wojska polskie po bitwie pod Grunwaldem. W okresie od maja do września odbywają się tu też od wielu lat spektakle typu Światło i dźwięk.
Zwieńczeniem wycieczki była wizyta w McDonald’s, gdzie każdy zjadł ciepły posiłek. W trakcie pobytu w Malborku uczniowie dowiedzieli się nowych i ciekawych informacji, które wzbogaciły ich wiedzę historyczną, a oprócz tego mieli szansę na zacieśnienie więzi między sobą.