Pracownicy PZKS w Wejherowie lubią wyzwania, dlatego 25 września 2019 roku, przy współpracy Starostwa Powiatowego, zorganizowaliśmy pierwszą w historii placówki międzynarodową konferencję. Tematem, a jednocześnie celem konferencji, było przybliżenie społeczeństwu historii Dzieci Syberyjskich uratowanych przez Polski Komitet Ratunkowy Dzieci Dalekiego Wschodu, a szczególnie Zakładu Wychowawczego prowadzonego w latach 1923-1928 w budynkach naszej placówki.

Gości konferencji przywitała i słowo wstępne wygłosiła pani Starosta dr Gabriela Lisius. Następnie Dyrektor Małgorzata Woźniak przedstawiła historię miejsca i obecną działalność PZKS w Wejherowie. Ilustracją działalności naszej placówki był piękny występ wychowanków, których przygotowała pani Barbara Mudlaff z zespołem nauczycieli.

Konferencję zaszczycili swą obecnością wybitni znawcy tematu – profesor Wiesław Theiss oraz dziennikarz Theruo Matsumoto, którzy podzielili się swoją bogatą wiedzą z uczestnikami spotkania. Liczną grupą przybyli potomkowie Dzieci Syberyjskich, a wśród nich prelegentki panie Anna Domaradzka i Agnieszka Hałaburdzin – Rutkowska. Zaproszenie do udziału w spotkaniu przyjęli posłowie na Sejm RP Małgorzata Wypych, Dorota Arciszewska Mielewczyk, Małgorzata Zwiercan i Jan Klawitter. Z Japonii na konferencję przybyli przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej (dawnego sierocińca) Fukudenkai w Tokio oraz Dyrektor Port of Humanity Tsuruga Museum, pan Akinori Nishikawa. Na sali zgromadzili się również członkowie ZHR i ZHP, członkowie Polsko – Japońskiego Stowarzyszenia Młodzieży, przedstawiciele placówek oświatowych miasta i powiatu oraz mieszkańcy Wejherowa.

Absolutną niespodziankę sprawiła swoją obecnością na konferencji pani Irena Yacyna, córka Józefa Jakóbkiewicza, współzałożyciela Zakładu Dzieci Syberyjskich w Wejherowie.

W sumie wygłoszono 6 referatów, a jeden z nich pt. „Wejherowo. Nowatorska placówka pedagogiczna” o Zakładzie Dzieci Syberyjskich w Wejherowie, w którym wiodącą metodą wychowawczą była metoda harcerska, wygłosiły dr Gabriela Lisius i Joanna Kandzora.  W przerwie uroczyście otwarto ścieżkę edukacyjno – przyrodniczą, której elementem była klasa letnia (podobna do tej, w której uczyły się dzieci w latach dwudziestych XX wieku) oraz dwustronna tablica edukacyjna zaprojektowana przez Małgorzatę Woźniak i Joannę Kandzorę, opisująca historię Dzieci Syberyjskich. Spotkanie zakończyło wspólne obejrzenie filmu dokumentalnego Ewy Misiewicz i  Doroty Kabalewskiej pt. „Syberyjskie Sny”.

Uczestnicy konferencji otrzymali publikację wydaną przez Wydawnictwo Sejmowe pt. „Syberyjskie Dzieci Cesarzowej Japonii. Pomoc Japonii dzieciom polskim z Syberii w latach 1919-1922”

Wszyscy pracownicy PZKS wykazali się pełnym zaangażowaniem, dzięki czemu konferencja zakończyła się wielkim sukcesem. Potomkowie Dzieci Syberyjskich dziękowali za inicjatywę, dzięki której mieli możliwość spotkać się, wzajemnie poznać i powspominać. Niektórzy z nich, chcąc poczuć atmosferę miejsca, nocowali w naszym internacie. Ku naszej radości potomkowie ofiarowali pamiątki, które będą pierwszymi eksponatami w zbiorach placówki.

Mamy nadzieję na kolejne spotkania i popularyzację wiedzy o tej wyjątkowej historii.

Obszerny reportaż można obejrzeć w TVP 3, a relację w Twojej Telewizji Morskiej.