Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Chyba jako jedni z pierwszych, rozpoczęliśmy przygotowania do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

2 marca wszyscy uczniowie SSPdP i kilku uczniów naszego gimnazjum wraz z wychowawcami odwiedziło Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Nie planowaliśmy, że będzie to wyjazd w przepięknej śnieżnej i mroźnej scenerii, ale taki właśnie był. Z okien autokaru podziwialiśmy widoki jak z bajki. Nasz region, przepiękne Kaszuby, w zimowej odsłonie.
Wśród naszych uczniów nie brakuje entuzjastów i znawców historii naszego kraju. Zwiedzanie muzeum było więc niesamowitym przeżyciem. Przeniesienie się w XVIII i XIX stulecie to nie lada doświadczenie. Czasy twórcy Hymnu Narodowego – Józefa Wybickiego w całej okazałości, wystrój dworu szlacheckiego, meble, broń, stroje, można powiedzieć „kawałek historii naszego Kraju na wyciągnięcie ręki”.
Pobyt w Będominie zakończyliśmy ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Przeżycie, którego nie zapomnimy długi czas. W organizację wyjazdu włączyli się wszyscy wychowawcy klas: K. Grywacz, M. Jankowska, A. Sawicka, A. Milewska-Kosidło, J. Wałek, A. Ziemiński, Z. Pioterek, której dziękujemy za ufundowanie słodkości. Z młodzieżą oprócz wychowawców spędzili czas opiekunowie, Panowie Roman Grubba i Tomasz Paliwoda oraz rodzice dwójki uczniów, Pani Marzena i Pan Dariusz, którym dziękujemy za wsparcie i pomoc podczas wyjazdu..
Organizatorzy wycieczki:
Małgorzata Wysokińska