Jak co roku uczniowie szkół zawodowych-miłośnicy sztuki kulinarnej spotkali się już po raz XIII na  Wojewódzkim Turnieju „Najsprawniejszy w Zawodzie Kucharz Małej Gastronomii”. Turniej został zorganizowany przez nauczycielki: Urszulę Treder  i Agnieszkę Papke.  W tym roku tematem przewodnim były „Desery”.

29 kwietnia do konkursu przystąpiły cztery  drużyny: Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 20 w ZSS nr 2  z Gdańska -Oliwy, Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 8 w SOSW nr 2 z Gdyni, ZSS nr 1 z Gdańska,  Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 5
SOSW nr 1 z Wejherowa.

W pierwszej części turnieju zgodnie z regulaminem uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu przedmiotów teoretycznych by rozwiązać test.

Druga część turnieju to etap praktyczny- wykonanie  dwóch deserów. Pracę uczniów oceniała niezależna komisja, w skład której wchodziły: pani Maria Pietrowska- właścicielka MP Cattering i Oranżeria La Belle w Wejherowie, pani Violetta Ginter-nauczyciel przedmiotów gastronomicznych i podstaw przedsiębiorczości z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Wejherowie, pan Piotr Struck szef kuchni Restauracji „Czardasz” w Luzinie.

Wielki wysiłek i cały dzień pracy uwieńczyły nagrody jakie zdobyli poszczególni uczestnicy. Pierwsze miejsce zdobył: Andrzej Dzierżawski z Gdyni, drugie-Angelika Goleniewska z Gdańska-Oliwy,  a trzecie Karolina Bemka reprezentująca naszą szkołę. Oprócz otrzymanych dyplomów i nagród kolejną bardzo przyjemną stroną turnieju była degustacja przygotowanych potraw. Zachwytom nie było końca!!!!

Turniej „Najsprawniejszy w Zawodzie Kucharz Małej Gastronomii” pokazał efekty dwuletniej pracy uczniów i nauczycieli szkoły zawodowej. Uczniowie wykazali się wiedzą, zmysłem kulinarnym i estetycznym oraz umiejętnością pracy
z zachowaniem zasad bhp. Wyniki turnieju świadczą o bardzo dobrym przygotowaniu młodzieży do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie kucharz małej gastronomii. Wierzę, że umiejętności i wiadomości zdobyte przez uczestników turnieju zaowocują zdanym egzaminem, a w przyszłości zatrudnieniem zgodnie z kwalifikacjami.

Dyrektor Zasadniczej Szkoły  Zawodowej nr 5 w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym nr 1 w Wejherowie Renata Solarczyk