Album GOOGLE

10 lutego 2020 roku społeczność naszej placówki odwiedziła pani Agata Kornhauser – Duda. Program wizyty był bogaty i bardzo szczegółowo zaplanowany. Po powitaniu przez Dyrektora PZKS w Wejherowie i władze Powiatu, Pani prezydentowa spotkała się z uczniami szkoły podstawowej i szkoły przysposabiającej do pracy. Z dużym zainteresowaniem obejrzała występ artystyczny, na który składały się: swobodna interpretacja taneczna aikido do utworu „Tea Ceremony” Brandona Feichtera, taniec inspirowany kulturą Japonii -„Winter sunshine”, taniec kaszubski – trojak – „Wołtok”, nawiązujący do kultury naszej Małej Ojczyzny i polski utwór „Katarynka”, który wykonał solista z akompaniamentem zespołu mandolinowego „Nasza Melodia”. Uczniowie wręczyli Pani Prezydentowej upominek – anioła wykonanego w szkolnej pracowni ceramicznej

Pierwsza Dama podziękowała uczniom za wspaniały występ, a pedagogom za niezwykłą rolę, jaką zdecydowali się pełnić i jej rewelacyjne efekty. Przyznała, że szczególnie ujęła ją misja placówki, jako przyjaznego miejsca oferującego podopiecznym warunki do rozwoju na miarę możliwości każdego z nich, bez stresu i porażek, w którym każdy wychowanek znajdzie przyjaciela. „Gratuluję Państwu. Szkoła jest miejscem, gdzie rzeczywiście nawiązuje się wspaniałe relacje przyjacielskie, koleżeńskie i międzyludzkie. Zawsze powtarzam, że w tej wyjątkowej pracy profesjonalizm jest ważny, ale szalenie istotne są też wrażliwość, empatia i zrozumienie specyficznych i szczególnych potrzeb Państwa wychowanków. Doskonale wiem co to znaczy zawód nauczyciela i zdaję sobie sprawę, jak wiele czasu, pracy i poświecenia wymaga nauczanie dzieci i młodzieży. Nigdy też praca nie zostaje w murach szkoły, bo problemy i troski podopiecznych są również naszymi troskami.” (cytat ze strony  https://www.prezydent.pl/pierwsza-dama/aktywnosc/art,691,malzonka-prezydenta-w-wejherowie.html) Na zakończenie tej części spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcia.

Pani Prezydentowa wyraziła zainteresowanie historią dzieci syberyjskich, które znalazły schronienie i opiekę w Zakładzie Wychowawczym w Wejherowie (w budynkach dzisiejszego PZKS) w latach 1923 – 1928. Obejrzała plansze poświęcone tej tematyce i pamiątkową tablicę, a także aleję grabową i klasę letnią stworzona na wzór tej, w której uczyły się dzieci syberyjskie.

Druga część spotkania miała miejsce w Branżowej Szkole I stopnia nr 5. Pierwsza Dama wzięła udział w lekcji języka niemieckiego, podczas której uczniowie rozmawiali o smakach i zapachach. Odbyła pełną pozytywnej energii rozmowę przez Skype z uczniami, którzy odbywają praktyki zawodowe w Sewilli w ramach programu Erasmus +. Towarzyszyła uczniom podczas zajęciom praktycznych w pracowni obsługi hotelowej. Wraz z uczącymi się zawodu kucharz przygotowała sałatkę warzywną. Po raz pierwszy w życiu Pani Prezydentowa miała możliwość przyjrzeć się zajęciom uczniów kształcących się w zawodzie murarz – tynkarz. Absolutnym zaskoczeniem był fakt, że poprosiła o kielnię i rękawice, by osobiście dołożyć cegłę do budowanego muru! Pierwsza dama wysoko oceniła wyposażenie pracowni specjalistycznych, które pełnią również funkcje ośrodków egzaminacyjnych.

Kolejnym punktem programu wizyty było spotkanie z najmłodszymi podopiecznymi placówki w Przedszkolu Specjalnym. Po obejrzeniu kilku sal dydaktycznych Pierwsza Dama usiadła w otoczeniu dzieci, przeczytała im wierszyk „Chory kotek” i obdarowała maskotkami. Jako upominek dla placówki przekazała gitarę i kilka drobnych instrumentów perkusyjnych.

To był wyjątkowy i pełen pozytywnych emocji dzień! Początkowa trema uczniów i wychowanków minęła bardzo szybko i widać było duże wzajemne zainteresowanie i życzliwość Gościa i gospodarzy. Cieszymy się z zaproszenia uczniów do Pałacu Prezydenckiego, które Pani Prezydentowa skierowała na ręce pani dyrektor Małgorzaty Woźniak.