Kolejny rok za nami! Niestety, z powodu panującej pandemii nie udało nam się w pełni zrealizować wszystkich założonych celów. Nie odbyły się międzynarodowe spotkania uczestników projektu w Walii, Belgii, no i u nas. Z konieczności nasza współpraca z zagranicznymi partnerami projektu przyjęły formę online. Mimo wszystko nadal działamy! Udało nam się zorganizować i przeprowadzić szereg przedsięwzięć lokalnych.
Zbliża się czas wakacji i podsumowań, w związku z tym, chcielibyśmy jeszcze raz przedstawić Wam najistotniejsze wydarzenia i działania, podejmowane w naszej placówce przez uczestników projektu programu Erasmus+ „Fit4healthylife”. I tak, udało nam się zrealizować:
• Cykl warsztatów profilaktycznych na temat negatywnych skutków spożywania napojów energetyzujących oraz tak zwanego fonoholizmu. Przygotowaliśmy postery, gazetki szkolne, komiks na temat nadużywania telefonu komórkowego, a także plakaty zawierające tzw. smartfonowy savoir-vivre.
• Promowaliśmy aktywność sportową, gry planszowe oraz różnorodne rozrywki umysłowe jako sposób na osobisty rozwój i rozsądne zagospodarowanie czasu wolnego.
• Udało się nam zakupić stół do tenisa stołowego, maty do ćwiczeń, piłki, bule oraz kręgle fińskie, dzięki którym w atrakcyjniejszy sposób spędzamy czas w klubiku BSIs.
• Bardzo istotnym wydarzeniem była zorganizowana w ramach „Dni Erasmus” akcja sportowa pt. „Fit und cool – ćwicz razem z nami”, mająca na celu ukazanie znaczenia ruchu dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia.
• Tworzyliśmy i prezentowaliśmy filmiki promujące działania projektowe na FB PZKS.
• Rozpoczęliśmy innowację pedagogiczną „Smacznie, zdrowo – na surowo”, podejmowaliśmy nasze pierwsze kroki w przygotowaniu zdrowych przekąsek i potraw m. in. sałatek warzywnych i owocowych, smoothie oraz kolorowych kanapek. Zwracaliśmy baczną uwagę na stosowanie produktów, które są szczególnie bogate w niezbędne dla naszego organizmu wartości odżywcze.
• Nadal ćwiczymy o poranku, codziennie „gimnastyka na dzień dobry” w BSIs w klubiku z p. Patrycją, zaś SSPdP wraz z wychowawcami.
• Przeprowadziliśmy szereg szkolnych konkurs plastycznych, językowych, a także cyfrowych promujących zdrowy stylu życia i upowszechnianie aktywności fizycznej oraz zdrowego żywienia.
• Dodatkowo rozpoczęliśmy cykl zajęć ceramicznych u pani Aleksandry i pana Andrzeja, podczas których wykonujemy półmiski i patery na zdrowe przekąski. W przyszłym roku szkolnym zobaczycie efekty naszej pracy!
• Piękna pogoda sprzyja, by przerwy i pobyt w świetlicy szkolnej spędzać aktywnie, organizujemy turnieje gry w siatkówkę, zbijaka lub badmintona.
Projekt „Fit4healthylife” został wydłużony i w przyszłym roku szkolnym nadal działamy! Bardzo liczymy, że uda nam się w końcu odbyć wyczekiwane podróże zagraniczne. W związku z tym, że część uczestników zakwalifikowanych do wyjazdów na międzynarodowe spotkania projektowe kończy szkołę, przeprowadzimy drugą rekrutację. Jeśli jesteś zainteresowany wszystkim tym, z czym wiąże się zdrowy styl życia, zgłoś się i dołącz do nas – Fit4healthylife Team.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczestnikom projektu! Jesteście wspaniali! Pozdrawiamy:

koordynatorki projektu: Justyna Florczak, Urszula Gajdemska, Wanda Politowska
działania sportowe i zdrowe odżywianie: Patrycja Janca, Anna Nowicka
brain fitness: Angelika Matuszczak, Marta Gradzik, Aleksandra Bartkiewicz-Kowalska
wsparcie techniczne: Jakub Wałek