Pomorskie-dobry kurs na edukację

W dniu 20 maja 2014r. mieliśmy okazję reprezentować naszą szkołę w II Targach Zawodowych, które odbyły się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego w Rumi.

Targi zostały zorganizowane z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Wejherowie w ramach realizowanego przez Departament Edukacji

i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego projektu „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy”.

Projekt skierowany jest do szkół prowadzących kształcenie zawodowe na terenie 20 powiatów województwa pomorskiego i jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem targów była prezentacja oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Skierowano ją przede wszystkim do uczniów klas trzecich gimnazjów, którzy stają właśnie przed trudnym wyborem dalszej drogi edukacyjnej.

Tegoroczne Targi Zawodowe cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Licznie uczestniczyli w nich uczniowie i nauczyciele gimnazjów z całego powiatu wejherowskiego. W godzinach od 9.00 do 14.00 popularnego „Hipolita” odwiedziło ponad 750 gimnazjalistów!

Byliśmy tam również i my, pod fachową opieką nauczyciela przedmiotów zawodowych w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi hotelowej pani Małgorzaty Marcinkowskiej. Prezentowaliśmy ofertę edukacyjną Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 5 Specjalnej w Powiatowym Zespole Kształcenia Specjalnego w Wejherowie. Odwiedzający targi mogli zobaczyć naszych uczniów podczas tradycyjnych prac budowlanych wykonywanych w zawodzie murarz-tynkarz. Swoje doświadczenie podczas zadań praktycznych zaprezentowali Michał Węsierski oraz Robert Motyka, którzy w profesjonalny sposób murowali „na sucho”-z użyciem metalowych prętów cegłą klinkierową, montowali konstrukcje z płyt gipsowych oraz układali płytki ścienne z wykorzystaniem zapraw klejowych. Zawody kucharz oraz pracownik pomocniczy obsługi hotelowej przybliżyła odwiedzającym nas gimnazjalistom uczennica Ela Furman. Częstowała gości wypiekami naszych uczniów oraz pysznymi przekąskami – galantyną z kurczaka, koteczkami z faszerowanej cukinii oraz naleśnikami z łososiowym farszem. Przygotowała także dekoracyjne nakrycie stołu przy naszym stoisku.

Targi zawodowe już po raz drugi stanowiły doskonałą okazję do szerszego zaprezentowania się szkół prowadzących kształcenie zawodowe. Zainteresowani dalszym kształceniem gimnazjaliści mieli do dyspozycji bardzo ciekawie przygotowane stoiska, oddające specyfikę szkół. Mogli wziąć udział w pokazach, a także spróbować  własnych sił w niektórych zadaniach – np. podczas spawania elementów metalowych. Mieli również możliwość bezpośredniego porozmawiania z uczniami i nauczycielami, którzy najlepiej znają swoje placówki.