Poznajemy różne zawody
 Grupa Smerfików z przedszkola wybrała się do fryzjera, sklepu motoryzacyjnego oraz spożywczego, w celu zapoznania się z pracą fryzjera i ekspedientki. W ramach współpracy przedszkola ze środowiskiem lokalnym, odwiedziliśmy pobliski salon fryzjerski „Markus”, gdzie zostaliśmy bardzo życzliwie przyjęci.

Sami również próbowaliśmy pobawić się w fryzjerów i zajęliśmy się jedną z naszych przedszkolnych lalek. Czesaliśmy ją, upinaliśmy jej włosy, ale najfajniejsze było nakładanie pianki na włosy, utrwalającej fryzurę.
 Odwiedziliśmy sklep z Auto częściami, gdzie mogliśmy zobaczyć wiele interesujących urządzeń, części do różnych samochodów i rowerów. Dowiedzieliśmy się, że można tam naprawić rower i zapoznaliśmy się z pracą sprzedawcy.
  Kolejnego dnia mówiliśmy o pracy, jaką wykonuje piekarz. Chcieliśmy jak on spróbować ulepić chleb, tylko z masy solnej. Zabrakło nam soli, więc wybraliśmy się do sklepu spożywczego niedaleko przedszkola. Przestrzegając zasad bezpiecznego zachowania przy ruchliwej ulicy oraz właściwego przechodzenia przez jezdnię dotarliśmy do sklepu. Kupiliśmy sól oraz pieczywo.
 Po powrocie nadaliśmy masie solnej kształt chleba. Gdy stwardniał pomalowaliśmy go farbami by przypominał prawdziwe pieczywo, które przynieśliśmy ze sklepu spożywczego.
Zapoznaliśmy się również z pracą, jaką wykonuje kucharz i zawitaliśmy w kuchni PZKS, by poznać tajniki tego zawodu.     Następnego dnia w swoim gabinecie serdecznie przyjęły nas panie pielęgniarki. Opowiedziały, czym się zajmują i pokazały przedszkolakom sprzęt, jakim dysponują. Mogliśmy się zważyć, zmierzyć i zbadać termometrem oraz stetoskopem.
 Ponieważ lubimy poznawanie otaczającego nas świata, przez doświadczanie i kontakt z tym, czego się uczymy, wybraliśmy się do pracowni krawieckiej PZKS. Tam Pani Iwona pokazała nam, czym zajmuje się krawcowa. Był tam manekin, nici, deski do prasowania, żelazka, miara krawiecka i najciekawsze dla nas maszyny do szycia. Bacznie przyglądaliśmy się pracy maszyn, zaintrygowani jej działaniem.