Celem praktyk jest przygotowanie uczniów do wchodzenia w dorosłe życie, w tym zatrudniania wspomaganego lub innej formy zatrudniania albo efektywnego funkcjonowania w dziennych placówkach dla osób dorosły, tak by mogły dokonywać w przyszłości najbardziej trafnych wyborów. Dlatego muszą poznać jak najwięcej miejsc pracy oraz różnych czynności związanych z pracą lub przyszłą formą zatrudnienia na wymarzonym stanowisku.
Aby rozbudzić zainteresowanie pracą i przygotować uczniów do wejścia w rolę pracownika a także poznania sposobów właściwego komunikowania się w miejscu pracy zaczęliśmy odwiedzać miejsca oraz instytucje związane z określonym zawodem.
Na początek wybraliśmy księgarnię i pocztę. Nasza młodzież samodzielnie musiała znaleźć wybrane punkty na mapie Wejherowa i udać się tam pieszo zgodnie ze wskazówkami planu miasta. Zarówno pracownicy księgarni jak i poczty bardzo ciekawie opowiadali nam o swojej pracy, na czym polega, co na co dzień robią i jakie mają obowiązki. Młodzież mogła wykorzystać wiedzę teoretyczną zdobytą na zajęciach lekcyjnych w praktyce.
Mamy nadzieję,ze sytuacja związana z pandemią pozwoli nam mimo wszystko na sprawdzenie swoich umiejętności i wiedzy w naturalnych warunkach zakładu pracy i od II semestru udamy się na praktyki wspomagane do zaprzyjaźnionego marketu Kaufland.
K.Grzywacz, M.Jankowska