III Międzynarodowa edycja VII Ogólnopolskiej Akcji „ Przerwa na czytanie – bicie rekordu   w czytaniu na przerwie” organizowana jest przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Medycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Akcja przeprowadzana jest w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych, którym jest październik oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

Głównym celem tej akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego. W tym roku nasza placówka po raz pierwszy stała się częścią wielkiego, międzynarodowego wydarzenia. Do tej pory w akcji brało udział 694 tysiące 151 osób z Polski, Litwy, Kazachstanu, Portugalii, Czech, Francji.

W naszej placówce do” Przerwy na czytanie…” włączyło się 320 osób. Ze względu na specyfikę naszego ośrodka „Przerwa na czytanie..” miała miejsce w różnych dniach. Odbywała się we wszystkich budynkach szkolnych od 25 do 27 października 2022r . Informacje o przebiegu akcji w kolejnych grupach można prześledzić na portalu społecznościowym

Faceobook: Biblioteka PZKS.

Akcja nabrała wielu wymiarów, dzięki nauczycielom, którzy z dużym zaangażowaniem i jeszcze większą kreatywnością włączyli się w to wydarzenie. Było wspólne czytanie na przerwie wierszy umieszczonych na drzwiach do sal lekcyjnych, pojawiły się strefy czytania dla młodszych i starszych. Dyrektorki, nauczyciele, uczniowie czytali młodszym dzieciom różnorodne teksty literackie. Odbyła przerwa na czytanie  podczas zajęć rewalidacyjnych, było czytanie dywanie. Zainteresowanie książką w tych dniach wyraźnie wzrosło. Udowodniliśmy, że czytać można zawsze i wszędzie, toteż chętnie spędzaliśmy przerwy z książką w ręku, czytając lub słuchając. Wspólne robienie zdjęć w przenośnej foto budce sprawiło nam wiele radości. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję „Przerwy na czytanie”.