W środę, 27 maja 2015r. uczniowie z klasy Ic, IIc, I/IIb, II/IIIa i II/IIIb zespołów edukacyjno-terapeutycznych gimnazjum wraz z wychowawczyniami (paniami: Mariolą Styp-Rekowską, Mirką Mazurkiewicz, Danką Knopik-Jażdżewską, Celiną Szachowską, Ritą Leszczyńską), panami Tomaszem Czupryńskim, Arturem Jakuszem, paniami wspomagającymi (p. Walą Hinc i p. Marią Kramp) oraz rodzinami niektórych uczniów podróżowała w czasie… do okresu wczesnego średniowiecza.

Celem wycieczki było bowiem Grodzisko, skansen archeologiczny w Sopocie. Woj opowiedział nam o historii, życiu i zwyczajach ludów mieszkających na terenach Pomorza w czasach średniowiecza. Wysłuchaliśmy również gawędy o uzbrojeniu Słowian i Wikingów. Oglądaliśmy średniowieczne chaty, poznawaliśmy różne rzemiosła, jakimi parali się średniowieczni mieszkańcy tych terenów. Głównym zajęciem mieszkańców grodu było garncarstwo, dlatego też uczniowie z dużym zaangażowaniem wzięli udział w warsztatach garncarskich przygotowanych przez animatora. Każdy miał okazję „ulepić” swój niepowtarzalny egzemplarz dzbanuszka, miseczki, wazonika… Wszyscy w wielkim skupieniu i z ogromnym zaangażowaniem wykonywali swoje prace. Po zakończeniu prac indywidualnych animator zaprezentował nam jeszcze inną technikę garncarską – toczenie na kole garncarskim. To dopiero było coś! I jakże widowiskowe. Otrzymaliśmy na pamiątkę przepiękny gliniany dzbanek. Duże zainteresowanie budziła wśród uczniów także zagroda z kozami. Było też ognisko i smaczne kiełbaski. Na koniec wycieczki pamiętaliśmy również o naszym szkolnym projekcie „Trzymaj Formę”. W dniu wycieczki w szkole trwał „Dzień Pomarańczowy”, wiec i my solidarnie, choć „zaocznie”, wzięliśmy w nim udział częstując się mandarynkami.

Wycieczka, choć krótka, dostarczyła nam wielu ciekawych wrażeń.