Projekt Fit4healthylife – Warsztaty na temat fonoholizmu

Album Google

Większość z nas ma dostęp do telefonu komórkowego i różnorodnych mediów cyfrowych. Trudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez tych urządzeń. Niejednokrotnie słyszymy o pozytywnych, i negatywnych skutkach nieograniczonego dostępu do smartfonów. Zespół projektowy Fit4healthylife programu Erasmus+ postanowił przyjrzeć się temu bliżej. Przez ostatnie trzy tygodnie obserwowaliśmy, jak często i w jakich sytuacjach uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz członkowie naszych rodzin sięgają po telefon komórkowy. Oczywiście, poza podstawowymi funkcjami, smartfon dzięki połączeniu z Internetem oferuje swoim użytkownikom liczne możliwości. Z naszych obserwacji wynika, że większość czasu poświęcamy na przeglądanie przeróżnych stron internetowych, ale przede wszystkim korzystamy z portali społecznościowych takich jak Facebook, Instagram, Tik Tok.

Na zajęciach świetlicowych w Branżowej Szkole I stopnia nr 5 przygotowaliśmy gazetkę i plakaty na temat fonoholizmu oraz objawów nadużywania mediów cyfrowych, a także ulotki na temat mądrego używanie telefonu komórkowego tzw. smartfonowy savoir-vivre. Wspólnie z panią Patrycją Janca opracowaliśmy prezentację dla pozostałych uczniów oraz komiks pt. „Smart – znaczy mądry”. Naszą wiedzę chcemy przekazać rówieśnikom. Zwracamy szczególną uwagę na alternatywne metody spędzania czasu wolnego. Promujemy aktywność sportową, gry planszowe, różnorodne rozrywki umysłowe jako sposób na osobisty rozwój i rozsądne zagospodarowanie czasu wolnego.

Bardzo spodobał nam się tytuł oglądanego rzez nas filmu i hasło promujące w nim ograniczenie działań w świecie wirtualnym: „Wyloguj się do życia”. Bo życie jest tu i teraz i musimy je przeżyć mądrze!

Zespół Fit4healthylife