W dniu 19 października 2016 r. uczniowie klas: Va szkoły podstawowej oraz klas: I /II b i II/IIIa zespołów edukacyjno – terapeutycznych gimnazjum wraz z wychowawczyniami pojechali do Teatru Miniatura w Gdańsku na spektakl pt. „Krzyżacy”.

Wszyscy byliśmy ciekawi, czy uda się dokonać adaptacji powieści historycznej Henryka Sienkiewicza w formie teatru lalkowego. Świetnym pomysłem reżysera było połączenie tradycyjnej konwencji teatralnej z nowoczesną techniką telewizyjną. Jak przystało na teatr Miniatura, głównych bohaterów zagrały lalki, znakomicie animowane przez gdańskich aktorów. Duży walor spektaklu stanowiła „gra świateł”, podkreślająca ważne momenty prezentowanej sztuki. Uzupełnieniem wydarzeń granych na scenie była interesująca prezentacja multimedialna, która w sposób niezwykle sugestywny uwypuklała klimat tragicznych wydarzeń z dziejów naszego kraju. Podczas całego przedstawienia słuchaliśmy muzyki na żywo, z akompaniamentem klawikordu.
„Krzyżacy” w teatrze Miniatura to nowoczesna propozycja teatru, który szuka nowych, niekonwencjonalnych środków wyrazu. Szczególnie zaskakujący w przekazie jest obraz bitwy pod Grunwaldem. Niewątpliwie spektakl może stanowić inspirację do rozmów na tematy dotyczące historii naszego kraju.

Opracowały: Maria Styp-Rekowska, Ryta Leszczyńska