Szkolny Zespół Taneczny „Dżibasy”

W naszym Ośrodku od ponad 8 lat istnieje Szkolny zespół „Dżibasy”. Zespół prowadzony jest przez p. Jakuba Wałka oraz p. Małgorzatę Jankowską.  Zrzesza on grupę uczniów głównie z klas SSPdP. Próby odbywają się raz w tygodniu, a czas trwania to 90 minut. Nazwa zespołu została zaczerpnięta z języka kaszubskiego i ma oznaczać sprawność- zwinność.

Udało nam się osiągnąć kilka sukcesów, miedzy innymi dwukrotne wyróżnienie oraz nagroda główna na przeglądzie tanecznym dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Gdyni, liczne występy na organizowanych wewnątrzszkolnych imprezach. oraz udział w kaszubskich „Regionaliach” organizowanych cyklicznie od wielu latdzibasy 3

Uczestnictwo w zespole z pewnością dało uczniom szanse otworzenia się, rozładowania napięcia oraz nawiązania nowych kontaktów koleżeńskich, a także podniesienia własnej samooceny, co jest niezmiernie ważne dla lepszego funkcjonowania w życiu codziennym. Wykonywanie wspólnego dzieła artystycznego daje im poczucie więzi i wspólnoty dzięki czemu tworzą grupę, z która mogą się identyfikować.

dzibasy 5

Od początku trwania zespołu czyli od września 2010 udało nam się stworzyć cztery kompozycje, z których dwie etiudy  to tańce narodowe Krakowiak i Kujawiak. Jedna etiuda walca angielskiego oraz jedna mała suita tańców kaszubskich.

dzibasy 2

Ponadto, zespół nawiązał ścisłą współpracę z uniwersyteckim Zespołem Pieśni i Tańca Jantar. To dzięki ich uprzejmości nasze występy mogą być wzbogacone o wspaniałe kostiumy ludowe, za co serdecznie im dziękujemy. Układy choreograficzne są tworzone z myślą o różnym poziomie funkcjonowania. Każdy uczestnik ma swoje zadanie, które jest specjalnie dla niego wybrane i dostosowane, przez co członkowie zespołu czują się w pewien sposób indywidualnie docenieni,a także mają poczucie bycia ważnym i niezastąpionym.

Jakub Wałek