Wyjazd na Targi Budownictwa i Architektury BUDMA
do Poznania 13-14 marca 2014r

Podczas tegorocznych targów BUDMA swoją ofertę zaprezentowało ponad tysiąc firm z całego świata. Premierę miało tu ponad 300 nowych produktów. Targi zajmowały łącznie 15 pawilonów MTP na
50 000 mkw. powierzchni ekspozycyjnej. Podzielono je tematycznie.

[flagallery gid=126 name=Gallery]

Zwiedzając wszystkie pawilony można było dowiedzieć się, jak od zera zbudować dom według nowoczesnych standardów. Wystawcy prezentowali nowe rozwiązania i technologie np. z zakresu materiałów budowlanych, elewacji i izolacji, sprzętu budowlanego, bram i ogrodzeń czy drzwi. Częścią składową były Międzynarodowe Targi Kominkowe KOMINKI oraz Targi CBS Centrum Budownictwa Sportowego oraz Targi Branży Szklarskiej – GLASS, tworząc najbardziej kompleksową ofertę branży budowlanej w Europie Środkowej i Wschodniej.

W wycieczce do Poznania wzięło udział 15 uczniów z klas 1a, 2a i 3a kształcących się w zawodzie murarz i murarz-tynkarz oraz nauczyciele – opiekunowie: Renata Solarczyk, Małgorzata Marcinkowska, Jerzy Król oraz Marek Konkel. Organizatorem wyjazdu było biuro podróży SUN&MORE sp.zo.o. z siedzibą w Szczecinie.

W czwartek, 13 marca o godz. 9.00 wyruszyliśmy w kierunku Poznania busem firmy transportowej Globex-BUS z siedzibą w Nowym Dworze Gdańskim, prowadzonym przez pana Grzegorza Pawłowskiego. Na miejsce dotarliśmy o godz. 14.45. Udaliśmy się bezpośrednio na obiad do restauracji Pyra Bar przy ulicy Strzeleckiej 13. Tam też poznaliśmy naszego pilota – panią Justynę Ciupę. Po obiedzie zostaliśmy zakwaterowani| w Hostelu Dobranoc przy ulicy Strzeleckiej 20/8 w 3 pokojach 4-osobowych oraz 3 pokojach 3-osobowych. Do dyspozycji mieliśmy salę telewizyjną a także bezprzewodowy, nieodpłatny internet. Zakwaterowano nas na dwóch piętrach hostelu. O godzinie 19.00 udaliśmy się ponownie do restauracji Pyra Bar, zlokalizowanej w bliskiej odległości od hostelu.

O godz. 7.30 następnego dnia zjedliśmy śniadanie w hostelu. Następnie, o godz. 9.00 udaliśmy się busem w towarzystwie pilota na teren targów. Po wejściu na teren zwiedzania, zakupieniu biletów wstępu oraz wręczeniu uczniom folderów z mapką targów zaczęliśmy zwiedzać stoiska wystawowe. Nasi uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem wielkości targów oraz ich oferty. Z dużym zainteresowaniem zapoznawali się z tematyką poszczególnych hal wystawienniczych. Jednak ich największą uwagę zwróciły pawilony: 4, w którym prezentowano narzędzia i sprzęt budowlany; 3A (chemia budowlana, elementy mocujące); 3 (ściany i elewacje, izolacje, prace gruntowe, stropy, posadzki, beton). Przy każdym ze stoisk związanych z nauczanym zawodem uczniowie korzystali z objaśnień oraz informacji, których udzielali im nasi nauczyciele teoretycznej i praktycznej nauki zawodu oraz reprezentanci ekspozycji. Najciekawszym i najwartościowszym merytorycznie okazał się pawilon 2 – Strefa testów. Tutaj pod okiem specjalistów każdyz uczniów miał okazję własnoręcznie przetestować urządzenia i materiały budowlane i dowiedzieć się o najlepszym sposobie ich zastosowania. Po 5 godzinach zwiedzania, bogatsi w nowe doświadczenia i niezbędną, praktyczną wiedzę udaliśmy się do autokaru. Około godz. 14.30 dotarliśmy do restauracji Pyra Bar, gdzie zjedliśmy obiad. Godzinę później pożegnaliśmy się z naszym pilotem – panią Justyną i po sprawdzeniu listy obecności ruszyliśmy w drogę powrotną do Wejherowa. W drodze powrotnej wszystkim dopisywał dobry humor. Dla zdecydowanej większości naszych uczniów był to pierwszy, tak daleki wyjazd poza miejsce zamieszkania. Do Wejherowa dotarliśmy około godz. 21.30. Przed wyjściem z busa uczniowie podziękowali naszemu kierowcy za bezpieczną jazdę. A my naszym wychowankom za udany, pełen atrakcji i emocji wyjazd.

Nasz pobyt w Poznaniu udokumentowaliśmy wieloma zdjęciami, które wraz z relacją z targów posłużą do wykonania gazetki w budynku warsztatów szkolnych.