Bogatsza oferta – trudniejszy wybór!

Dnia 19 maja w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie odbyła się IV edycja Powiatowych Targów Edukacyjnych dla gimnazjalistów powiatu wejherowskiego.

Już po raz czwarty nasza placówka miała przyjemność uczestniczyć w Powiatowych Targach Edukacyjnych. Organizatorem tego ogromnego przedsięwzięcia było Starostwo Powiatowe w Wejherowie.

Najważniejszym celem targów była prezentacja bogatej oferty kształcenia ogólnego oraz zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu wejherowskiego na rok szkolny 2016/2017, a tym samym wspieranie młodzieży gimnazjalnej w mądrym wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej oraz zawodowej. Wagę wyboru przyszłej szkoły przez gimnazjalistów zaakcentował podczas tegorocznej giełdy szkół Pan Wojciech Rybakowski-Etatowy Członek Zarządu odpowiedzialny za oświatę w naszym powiecie – „Oby targi przyczyniły się do tego, aby wybór, który poczynią uczniowie był trafnym wyborem – nie na najbliższe trzy lata, ale być może na całe życie.”

Główni odbiorcy targów – tegoroczni trzecioklasiści mogli utwierdzać się w swoich wyborach odwiedzając dwanaście stoisk przygotowanych przez starszych kolegów ze szkół ponadgimnazjalnych. Oprócz ulotek i folderów na gimnazjalistów czekała profesjonalna informacja, którą dzielili się uczniowie i nauczyciele wszystkich szkół „wystawiających się” na targach. Jak zauważyła jedna z lokalnych stacji telewizyjnych – tegoroczne targi były zorganizowane „na bogato”! I my mieliśmy w tym swój skromny udział! ☺

Już o godzinie 8:45 do wejherowskiej „Samochodówki” przybyli pierwsi goście. A do 14:00 przewinęło się ich przez nasze stanowisko setki! W tym roku zaprezentowaliśmy się wszystkim z rozszerzona ofertą na rok szkolny 2016/2017. Oprócz prezentacji zawodów nauczanych w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 5 przedstawiliśmy także ofertę edukacyjną Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Na czwartkowych targach  nie mogło zabraknąć uczniów pana Jerzego Króla i pana Marka Konkela. Wykonywali oni tradycyjne prace budowlane typowe dla zawodu murarz-tynkarz. Swoje umiejętności praktyczne zaprezentowali: Michał Czoska oraz Robert Motyka. Chłopcy w profesjonalny sposób murowali „na sucho” ścianę trójwarstwową oraz nakładali tynk mozaikowy. Tajniki zawodu kucharza przybliżali odwiedzającym nas gimnazjalistom Kamila Szymichowska oraz Tomek Wojciechowski. Nasi uczniowie, przy wsparciu nauczyciela zajęć praktycznych -pani Urszuli Treder częstowali gości pieczonymi na bieżąco goframi, swojskimi wypiekami oraz przepysznym, żurkiem na bogato – z jajkiem i białą kiełbasą! Nie mogło zabraknąć również przedstawicielki zawodu pracownik pomocniczy obsługi hotelowej. Ania Gierszewska przygotowała kącik hotelowy – również na bogato! Wszyscy odwiedzający targi mogli zobaczyć jak wygląda profesjonalnie zaścielone, autentyczne łóżko hotelowe.

Ogromne zainteresowanie naszym stoiskiem wzbudzał uczeń SSPdP -Tomek Hermann, który wraz z panem Andrzejem Ziemińskim wykonywał cuda z gliny, prezentując potencjał jednej z czterech pracowni specjalistycznych Szkoły Przysposabiającej do Pracy.

Opiekę nad naszym stoiskiem pełniła i wyczerpujących informacji o szkołach udzielała pani Małgosia Marcinkowska.

Liczymy na zainteresowanie naszymi szkołami i naszą wyjątkową ofertą edukacyjną!