Z piernikiem i z Kopernikiem w tle.

Co wywołuje uśmiech na twarzach 42 uczniów mimo wczesnej pory pobudki oraz iście zimowej aury podczas pewnego majowego poranka? No oczywiście, że to wycieczka! I do tego dwudniowa!
Radosne podniecenie uczniów gimnazjum i szkoły zawodowej udzielało się wszystkim, którzy 9 maja przybyli na zbiórkę przy szkole podstawowej. Na szkolnym parkingu czekał na nas ekskluzywny autokar z przemiłym pilotem – panem Piotrem. Po zapakowaniu bagaży, krótkiej odprawie i pożegnaniu przez panią dyrektor Renatę Solarczyk ruszyliśmy na długo wyczekiwaną wycieczkę do Torunia i Chełmna. Początki nie były zachęcające! Już na obwodnicy Gdańska utknęliśmy w korku. Na domiar złego zaczęło śnieżyć… A miało być tak pięknie!
I na szczęście było! Wtedy, gdy Wejherowo przykrywała coraz większa warstwa śniegu, Toruń witał nas słońcem. Umożliwiło to sprawne zwiedzanie Starego Miasta z panem przewodnikiem – również Piotrem. W ciągu trzech godzin mieliśmy okazję zobaczyć najważniejsze budowle i miejsca gotyckiego Torunia. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od murów obronnych oraz Krzywej Wieży, która jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta, owianą licznymi legendami. Na drodze naszej historycznej wędrówki stanęły: kamienice i pałace patrycjuszy, Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa, Kościół Ducha Świętego, Kościół Najświętszej Marii Panny, Katedra św. Janów oraz ruiny zamku krzyżackiego.
Po pożegnaniu z naszym przewodnikiem udaliśmy się do toruńskiego Planetarium na niezapomniany seans w technologii 360D „Mój kumpel Niko”. Była to opowieść o najsławniejszym polskim astronomie Mikołaju Koperniku. W ciągu 40 minut dowiedzieliśmy się gdzie dorastał i snuł swoje pierwsze teorie na temat wszechświata. Oprócz losów młodego Kopernika mogliśmy podziwiać realistyczną projekcję nieba pełnego gwiazd. Ten widok zapierał dech w piersiach! Dowiedzieliśmy się o budowie Wszechświata i planetach Układu Słonecznego, poznaliśmy również znane układy gwiazd widoczne o różnych porach roku. To była świetna lekcja astronomii i historii zarówno dla dzieci jak i dorosłych!
To nie był koniec atrakcji! Po wizycie w Planetarium udaliśmy się do Muzeum Toruńskiego Piernika – nowoczesnej, interaktywnej placówki skupiającej w jednym miejscu tradycje europejskiego piernikarstwa. Najpierw uczestniczyliśmy w warsztatach wypieku pierników dekoracyjnych, a potem na trzech kondygnacjach muzeum odkrywaliśmy tajemnice toruńskiego piernika – od składników niezbędnych do przygotowania ciasta, poprzez sposoby jego wypieku, aż po dystrybucję na przestrzeni dziejów. Mieliśmy również okazję do degustacji tutejszych wypieków oraz zakupu słodkości dla naszych najbliższych.
Po intensywnym zwiedzaniu starówki i jej atrakcji udaliśmy się do Hotelu Jax. Już tylko zakwaterowanie dzieliło nas od pysznej i pożywnej kolacji, przy której dzieliliśmy się wrażeniami pierwszego dnia pobytu w Toruniu. Niektórzy po posiłku postanowili się wyciszyć i szybko zasypiali, ale byli też i tacy, którzy z ogromu emocji nie mogli spać. Jednak wszyscy byli zdyscyplinowani wobec obowiązującej ciszy nocnej i sześciorga opiekunów czuwających nad ładem i porządkiem.
Środa powitała nas dobrze zapowiadającą się pogodą, co było niezwykle istotne ze względu na poranną atrakcję. Spakowani i najedzeni wróciliśmy do centrum miasta. Przy Bulwarze Filadelfijskim czekał już statek wycieczkowy „Wanda”, który zabrał nas w 40 minutowy rejs po Wiśle na długości całego toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego. Było słonecznie i błogo…
Po rejsie skorzystaliśmy z godziny do własnej dyspozycji. Był to test na naszą punktualność oraz umiejętność zaplanowania czasu wolnego. Wszyscy byli wyjątkowo zorganizowani! Nikt się nie spóźnił, dzięki czemu dotarliśmy na czas do kolejnej atrakcji. Młyn Wiedzy to interaktywne centrum promujące nowoczesną komunikację naukową. Tutaj mogliśmy samodzielnie przeprowadzić doświadczenia, badaliśmy zjawiska z różnych dziedzin nauki oraz poznaliśmy prawa przyrody. Duża część stanowisk wystawy skłaniała nas do współpracy, gdyż tylko wspólnymi siłami mogliśmy osiągnąć cel w postaci wykonania zadania. Pobyt w młynie był doskonałą okazją do integracji naszej grupy.
Po wizycie w Młynie Wiedzy zjedliśmy obiad i ruszyliśmy do ostatniego celu naszej podróży – do miasta Chełmno. Nasz pilot opowiedział nam ciekawą historię miasta, które całe swoje najcenniejsze dziedzictwo zawdzięcza Krzyżakom. Wyjaśnił dlaczego Chełmno miało zostać stolicą państwa krzyżackiego i dlaczego nią nie zostało. Udzielił odpowiedzi, czy Chełmno to faktycznie miasto zakochanych. W trakcie spaceru po mieście weszliśmy także do jednego z największych gotyckich kościołów na Pomorzu – Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po zwiedzaniu pokrzyżackiego miasta udaliśmy się w drogę powrotną do Wejherowa. A jechaliśmy z pewnością w jednym z najbardziej rozśpiewanych autokarów, jakie jeździły po naszych polskich drogach! Taką zdolną młodzież mamy!
Dziękujemy za waszą obecność, za cierpliwość i zainteresowanie podczas zwiedzania obu miast oraz za zdyscyplinowanie i za kulturę osobistą, którą urzekliście obsługę biura podróży współorganizującego naszą wycieczkę. Pilot wycieczki – pan Piotr oraz kierowca autokaru – pan Rafał wyznali, że mogliby z wami jechać nawet na koniec świata! Nie mielibyśmy nic przeciwko temu… ☺

Organizatorki wyjazdu – Wanda Politowska i Magdalena Jeka
oraz opiekunowie – Zofia Pioterek, Małgorzata Marcinkowska, Angelika Matuszczak i Igor Bogusz.