Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej
oraz 30 lecia nadania imienia i sztandaru
w Powiatowym Zespole Kształcenia Specjalnego w Wejherowie.

Ten szczególny dla pracowników oświaty czas rozpoczął się „deszczem nagród”: Medalem Komisji Edukacji Narodowej wyróżniona została pani Jagna Bochentyn, Nagrodą Pomorskiego Kuratora Oświaty pani Joanna Kandzora a Nagrodami Starosty Powiatu Wejherowskiego panie: Urszula Gajdemska, Anna Flis i Ryta Leszczyńska. Nagrody Dyrektora PZKS otrzymało 36 nauczycieli i pracowników administracji i obsługi.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele starostwa w osobach wicestarosty pana Wojciecha Rybakowskiego i przewodniczącego Komisji Oświaty pana Ludwika Zegzuły, pan Andrzej Zieleniewski dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie, pani Iwona Romanowska dyrektor PCPR w Wejherowie, płk Piotr Calak komendant 18 WOG i kmdr Artur Gajdemski dowódca Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej oraz licznie przybyli emeryci naszych placówek z Wejherowa i Rumi.
Głównym punktem uroczystości było premierowe wykonanie hymnu placówki, którego autorami są: pani Irena Baranowska (tekst wygrał w głosowaniu na stronie internetowej spośród pięciu zgłoszonych do ogólnoszkolnego konkursu) oraz pan Artur Sychowski (kompozytor). Uczniów przygotowała pani Barbara Mudlaff.
W części artystycznej uczniowie zaprezentowali scenę z zawodowego życia Janusza Korczaka. Nasz Patron „recytował” swoją „Modlitwę wychowawcy” i „Modlitwę człeczyny” oraz opowiedział im bajkę o…. naszej placówce w formie pięknej prezentacji z całej bogatej historii placówki. Szczególnie wzruszające były slajdy sięgające do najstarszych kart historii w tym do 18 i 19 października 1985r., kiedy to odbyła się uroczystość nadania Ośrodkowi imienia Janusza Korczaka. (Jednocześnie oddano do użytku budynek z salą gimnastyczną.) Oklaskami uhonorowano pojawiających się na slajdach dyrektorów placówki, zwłaszcza śp. pana Dyrektora Ryszarda Jakubka. Entuzjastycznie przyjęto rap o Januszu Korczaku w wykonaniu ucznia gimnazjum Macieja Pawlaka. Zebrani goście ze wzruszeniem obejrzeli występy i prezentację, które przygotowały pani Urszula Gajdemska i pani Małgorzata Wysokińska z udziałem uczniów i pana Artura Jakusza. O dekorację sali gimnastycznej zadbały panieHanna Kazimierczuk, Wioletta Machol i Celina Szachowska.
Na koniec części oficjalnej goście złożyli życzenia dla wszystkich pracowników placówki na ręce dyrektora PZKS pani Małgorzaty Woźniak.
Dla byłych pracowników placówki spotkanie było wspaniałą okazją do obejrzenia pomieszczeń, w których kiedyś pracowali. Z łezką w oku wspominali koleżanki i kolegów nauczycieli, opowiadali o zajęciach jakie prowadzili, jak zorganizowane były klasy, jak ustawione ławki itp. Zwiedzaniu towarzyszyła cudowna, radosna atmosfera. W największe zdumienie wprowadziła naszych gości prawdziwa przemiana budynku warsztatów, które zapamiętali jako hale fabryczne, a ujrzeli świeżo wyremontowane, nowoczesne pomieszczenia pracowni specjalistycznych, w tym sale w których uczniowie i absolwenci szkoły zawodowej będą zdawać egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie. Po dość wyczerpującym zwiedzaniu (niektórzy najwytrwalsi odwiedzili 5 budynków!) nasi kochani emeryci posilili się pysznym obiadem przygotowanym przez pracowników naszej kuchni pod kierunkiem szefa pana Waldemara Góreckiego. Następnie w pięknie udekorowanej stołówce był czas na wspomnienia przy filiżance aromatycznej kawy, na obejrzenie wystawy fotografii oraz kilkunastu kronik. O aranżację sali zadbały panie Natalia Narloch, Anna Kobierzyńska, Anna Konkol i Bernadeta Misiak, zaś dokumentację fotograficzną wykonali: Tadeusz Bordin i Joanna Kandzora.
Nasza kronika wzbogaciła się o następujące wpisy:
• „Całej społeczności Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie gratuluje wspaniałej rozbudowy, wyposażenia, wystroju i nastroju podczas pięknej uroczystości Dnia Edukacji. Myślę, że gdyby mój mąż Ryszard Jakubek widział dzisiaj Wasz Ośrodek byłby dumny i szczęśliwy. Wszystkiego dobrego na następne lata.” Mirosława Jakubek
• „Z wielką przyjemnością spotkaliśmy się po latach w murach „naszego ośrodka”. Jesteśmy pod wrażeniem zmian jakie zastaliśmy. Cieszymy się, że tak pięknie wszystko się rozwija. Spotkaliśmy dawnych znajomych, a także młodzież, która godnie nas zastąpiła. Z najlepszymi życzeniami od „stypendystów ZUS”.
Z żalem rozstawaliśmy się po spotkaniu pełnym pozytywnej energii i wzruszających wspomnień. Na pamiątkę każdy z uczestników otrzymał długopis z logo PZKS w Wejherowie. Dla upamiętnienia tego niezwykłego dnia zespół kierowniczy posadził pamiątkowe drzewko – mamy nadzieję, że biała magnolia będzie cieszyć swą urodą oczy i serca całej społeczności placówki.

Do zobaczenia 🙂