„Wszystko po kaszubsku”

Parafrazując piosenkę „Krakowiaczek jeden” – u nas wszystko było po kaszubsku. Za sprawą świetnej w swoim fachu plastyczki i arteterapeutki Pani Honoraty Wocial, która podzieliła się z nami swoim talentem i wiedzą o Kaszubach, naszej małej ojczyźnie. W spotkaniu uczestniczyły klasy IVb szkoły podstawowej i Id gimnazjum.

W czasie warsztatów z kaszubskiego malarstwa na szkle Pani Honorata poprowadziła nas po niezwykle ciekawych ścieżkach sztuki ludowej dawnych Kaszub.
     Jedną z technik, którą posługiwali się twórcy ludowi, było malarstwo na szkle. Najczęściej były to malunki sakralne choć nie brakło tam motywów przyrody, zwłaszcza kwiatów. Pani plastyczka, jako że od razu dostrzegła w nas artystów, zaproponowała nam malowanie kaszubskich kwiatów. Najpierw trzeba było narysować kontury, co wcale nie było łatwe, choć na wzór dostaliśmy szablony. Później ostrożnie nanosiliśmy farbę pamiętając o
charakterystycznych dla regionu kolorach: trzech odcieniach niebieskiego, czerwonym, zielonym, żółtym i czarnym. Po odwróceniu obrazka kolorowe malowidła ozdobiły okna w naszej klasie.

Dziękujemy Pani Honoracie, która pomimo wielu obowiązków zawodowych nauczyciela szkoły w Gościcinie znalazła czas, aby spotkać się z nami uwrażliwiając na piękno kaszubskiego folkloru.
Słowa podziękowania kierujemy też do Pani Piekarskiej, mamy Krzysia nauczanego indywidualnie, za udostępnienie nam obrusów i serwet, a także zastawy stołowej z motywami kaszubskimi.
Spotkanie zorganizowała pani wychowawczyni Joanna Almakiewicz