Wielki Jubileusz 85 – lecia…czas wspomnień, marzeń i wizji.

ALBUM

ALBUM GOOGLE

Można o nim mówić jako o wydarzeniu w trzech odsłonach.

Pierwsza część, to obchody święta z uroczystym ceremoniałem w kościele pw. Św. Stanisława Kostki w parafii Św. Leona Wielkiego.

Liturgiczną procesję wejścia prowadził poczet sztandarowy, posługujący ministranci, lektorzy i diakoni oraz kapłani i główny celebrans – Jego Ekscelencja ks. Biskup Zbigniew Zieliński.

Dostojeństwo i godność uroczystego wprowadzenia podkreślił śpiew i oprawa muzyczna w wykonaniu nauczycieli i uczniów. Ksiądz Biskup nadał okolicznościowemu kazaniu rangę przesłania, by kierować się wartościami, jakie bliskie były patronom : Św. Leonowi Wielkiemu – papieżowi i Św. Stanisławowi Kostce. Nawiązał także do słów pieśni, która towarzyszyła procesji, by na co dzień żyć wiarą, nadzieją i miłością.

Oprawę Liturgiczną Mszy św. – powitanie Ekscelencji, czytanie, psalm, modlitwę wiernych, dary ofiarne, podziękowania i prośby o błogosławieństwo przygotowały dzieci, młodzież, kadra kierownicza, pracownicy i rodzice. Na Mszy obecni byli także; Gabriela Lisius – Starosta Wejherowski, radni Powiatu Wejherowskiego, Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Wejherowie – Mirosław Lademann, pracownicy czynni i emerytowani, absolwenci, rodzice.

Część druga – Uroczysta Gala w Wejherowskim Centrum Kultury – Filharmonii Kaszubskiej.

To tu, zegary zaczęły odmierzać inny czas. Czas nadzwyczajnego i zadziwiającego spotkania, zaś organizacyjnie – arcymistrzowskiego dzieła.

Trybikami tej gigantycznej machiny byli pracownicy szkoły. Każdy miał określone zadanie, miał tez swobodę tworzenia, a potem łączenia w zespołową doskonałość.

Konferansjerami byli: Pani Joanna Kandzora – wicedyrektor placówki i Pan Igor Bogusz – nauczyciel wychowania fizycznego, jak się później okazało, człowiek kameleon, człowiek orkiestra.

Szacownych gości powitała Dyrektor Małgorzata Woźniak. Ciekawym pomysłem było przedstawienie całej kadry kierowniczej prezentującej się w jubileuszowo – regionalnych strojach.

Następnie głos zabrała Pani Starosta, przybliżając historię i rozwój szkolnictwa specjalnego w Wejherowie od okresu odzyskania niepodległości, a samej placówki od 1933r. poprzez dziś już 20 – letni okres prowadzenia jej przez samorząd.

Część artystyczna przeniosła wszystkich w świat zauroczenia i magii. Najpierw za sprawą przecudnie zaśpiewanej pieśni osób niepełnosprawnych – „Ty i ja”. Oliwer Smolny i Damian Dąbrowski – od początku wiedzieli po co wyszli na scenę – oczarowali głosem, profesjonalizmem i swoją wymowną prostotą.

Ten występ był jedynie przedsmakiem uczty, jaką zgotowała Pani Barbara Mudlaff (reżyser, scenograf, choreograf i montażysta muzyki) – spektaklem „Dwie Dorotki”.

W inscenizacji udział wzięło 42 uczniów szkoły podstawowej, oddziałów gimnazjum i szkoły specjalnej przyspasabiającej do pracy wraz z gronem 15 nauczycieli i pracowników.

Wykorzystana ścieżka dźwiękowa do filmu „Marzyciel”, wypełniła każdy milimetr ucha i całego ciała odbiorców. Muzyka doskonale towarzyszyła artystom w każdym ruchu, geście, mimice, wiernie oddawała nastrój. Delikatna dekoracja, tło i oświetlenie stanowiły niezwykły kontrast do wyeksponowania zarówno tych stonowanych, jak i przepięknych, różnobarwnych i różnorodnych strojów oraz pozostałych rekwizytów. Ich przygotowaniem zajęła się P. Iwona Szulta oraz nauczyciele i pracownicy.

Widzowie, jak na prawdziwych miłośników sztuki przystało, wstając z miejsc gromkimi brawami podziękowali twórcom i artystom.

Deser po uczcie należał do męskiej części ciała pedagogicznego. Panowie: Igor Bogusz, Tomasz Czupryński, Artur Jakusz, Piotr Jasielski zabrali nas w podróż po cudach techniki i intelektualnego geniuszu, po których przemieszczał się Janusz Korczak. Tak długo, aż trafił na teleturniej „Wizjonerzy” z udziałem dyrektor Małgorzaty Woźniak, która w trakcie show po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi wygrała 5 000 000 złotych. Wygrana na spełnianie kolejnych marzeń i wizji.

Nie umilkły jeszcze odgłosy rzęsistych braw, kiedy na scenę zostały zaproszone osoby nagrodzone; Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała Pani Wanda Politowska, Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej – Małgorzata Woźniak. Nagrodę Pomorskiego Kuratora Oświaty – Renata Solarczyk, Nagrody Starosty Wejherowskiego – Małgorzata Woźniak, Anna Perska, Celina Szachowska, Anna Węsierska, Joanna Wolanin. 42 pracowników placówki otrzymało nagrody dyrektora.

Gdy głos zabrali goście, nie było końca wzruszeń, gratulacji, zachwytów. Uznania dla trudu pracy z uczniem szczególnym, niepełnosprawnym intelektualnie. Padły słowa, że wszyscy w swoim życiu są uczniami, ale tylko wyjątkowi ludzie stają się nauczycielami.

Trzecia odsłona Uroczystości odbyła się w foyer.

Tam na znakomitych gości czekały pamiątkowe upominki z okazji 85-lecia i poczęstunek.

To właśnie w kuluarowych rozmowach ukradkiem ocierano łzy, słowa szacunku, uznania wręcz estymy nie schodziły wszystkim z ust.

(Wrażenia zebrała i w słowa ubrała pani Marlena Konkol, autorem zdjęć jest pan Mirosław Wierzbicki)