Wyjątkowy gość zawitał do naszej placówki 15 września 2022 roku! Jego Ekscelencja Ambasador Japonii, pan Akio Miyajima, przyjął zaproszenie Dyrektora PZKS w Wejherowie, pani Małgorzaty Woźniak. Gościowi towarzyszyła Pierwsza Sekretarz ambasady Michiko Makino. O największym powiecie ziemskim w kraju opowiadała  Pani Starosta dr Gabriela Lisius.

Pan Ambasador rozpoczął wizytę od obejrzenia z dużym zainteresowaniem wystawy poświęconej historii Dzieci Syberyjskich, która znajduje się na parterze budynku szkoły podstawowej.  Następnie podziwiał tablicę pamiątkową poświęconą historii Zakładu Wychowawczego Dzieci Syberyjskich w Wejherowie, która stoi przed budynkiem internatu w otoczeniu japońskich drzewek.

Kolejnym punktem wizyty były pracownie specjalistyczne szkoły branżowej. Pan ambasador podziwiał wykonywanie przekąsek przez uczniów w pracowni gastronomicznej, ćwiczenia praktyczne w stawianiu muru w pracowni murarskiej, a także praktyczne zajęcia w pokoju hotelowym w pracowni hotelarskiej.

Uśmiech na twarzy Gościa wywołały nasze kochane przedszkolaki, które przywitały przybyłych przed budynkiem przedszkola z chorągiewkami – flagami Japonii. Dużo spontanicznej radości sprawiło nam to spotkanie.

Duże uznanie zyskał występ uczniów szkoły przysposabiającej do pracy, czyli Zespołu Tanecznego „Dżibasy”. Po zaprezentowanym walcu i tangu Pan Ambasador zaprosił do tańca uczennicę Beatę – zebrali gromkie brawa!

Miłym momentem spotkania było przekazanie upominków gościom przez Panią Starostę oraz Panią Dyrektor, która wręczyła ozdoby wykonane w naszej pracowni ceramicznej.

Kolejną częścią spotkania była rozmowa przy kawie i herbacie z miłymi gośćmi o możliwości pielęgnowania pamięci o Dzieciach Syberyjskich w nowoczesnej formie oraz współpracy polsko – japońskiej.

Spotkanie zakończyło się dokonaniem przez Pana Ambasadora wpisu w języku japońskim w kronice placówki oraz pamiątkowymi zdjęciami przy tablicy z nazwą ulicy Dzieci Syberyjskich.

Obie strony mają nadzieję na dalszą owocną współpracę.