Dnia 9 października 2012 roku do naszego Gimnazjum nr 1 w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym nr 1 w Wejherowie zawitał jeden  z pięciu kolorowych samochodów „Deutch Wagen Tour” podróżujących po Polsce. „Deutsch Wagen Tour” to projekt, którego celem jest popularyzacja języka niemieckiego w Polsce oraz zainspirowanie nauczycieli do zastosowania nowoczesnych metod nauczania. W Polsce znajduje się pięć regionów, do każdego przypisany jest samochód „Deutsch Wagen Tour” oraz lektor.

W SOSW nr 1 serdecznie powitano wykwalifikowanego lektora – panią Bogumiłę Manek. Z okazji wizyty „Deutsch Wagen Tour” w szkole odbył się Konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, który został przygotowany przez nauczyciela języka niemieckiego panią Justynę Korpalską. Nad prawidłowością konkursu czuwała komisja konkursowa, której skład tworzyły:  pani  Małgorzata Woźniak – wicedyrektor SOSW nr 1 w Wejherowie, pani Renata Solarczyk – dyrektor Gimnazjum nr 1 w SOSW nr 1 oraz gość honorowy pani Bogumiła Manek. Celem głównym konkursu było zmotywowanie uczniów do doskonalenia umiejętności językowych oraz zainteresowanie ich kulturą państw niemieckiego obszaru językowego. Jedną z konkurencji była prezentacja wykonanych wcześniej plakatów na temat „Współczesne Niemcy”. Prace przedstawiały Niemcy jako kraj nowych technologii, motoryzacji, kultury. Najlepszy wynik uzyskali reprezentanci klasa III A Gimnazjum nr 1 – Artur Funk, Anna Kryszak oraz Katarzyna Ochota. Wszyscy uczestnicy otrzymali od lektora nagrody oraz drobne upominki. Po części konkursowej odbyła się lekcja języka niemieckiego, podczas której uczniowie nie tylko mieli okazję pobawić się z chustą animacją, ale także pograć w piłkę, potańczyć i upiec pyszne ciastka. Uczniowie w atrakcyjny i przyjemny sposób poznali kilka nowych słówek oraz utrwalili znany już zasób słownictwa. Wizyta zakończyła się w bardzo miłej atmosferze, wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni. Była to niezapomniana przygoda z językiem niemieckim.