W dniu 27 marca 2019r. odbyła się wycieczka do Malborka, w której uczestniczyli uczniowie siedmiu klas.

Nazwa miasta pochodzi od niemieckiej nazwy Marienburg, czyli miasto Marii. Najważniejszym punktem wyjazdu było zwiedzanie zamku krzyżackiego, który liczy już ponad 700 lat. Krzyżacy, jak tłumaczył nam przewodnik, to Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Razem z przewodnikiem wędrowaliśmy po zamku, poznając jego różne tajemnicze zakamarki oraz bardziej oficjalne miejsca. Dowiedzieliśmy się, że zamek składa się z trzech części: zamku niskiego, średniego i wysokiego. W wysokiej części zamku znajduje się kościół, który został odbudowany po zniszczeniach II wojny światowej. We wschodniej ścianie kościoła umieszczona jest figura Matki Boskiej, która waży 16 ton i mierzy 8 metrów wysokości. Zrobiła ona na nas wielkie wrażenie.
Zamek podczas II wojny światowej uległ dużemu zniszczeniu, jednak przez cały czas jest remontowany. Budowla jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na zamkowym dziedzińcu można było wstąpić do fabryki cukierków oraz sklepików z pamiątkami. Uczniowie wykonali laurkę dla przewodnika z podziękowaniami za przybliżenie historii jakże pięknego i okazałego zamku.
Wycieczka bardzo nam się podobała, długo będziemy pamiętać przechadzki po zamku, szczególnie dlatego, że zrobiliśmy wiele pamiątkowych zdjęć.

Andrzej Tomalak