Wakacje coraz bliżej Czas ten sprzyja realizowaniu wycieczek szkolnych. Pani Barbara Mudlaff zorganizowała w dniu 13 czerwca wycieczkę rekreacyjno- naukową do Helu dla uczniów klas Oa, 4a, 5a, 6a Szkoły Podstawowej oraz Id, II/IIIb, IIIc Gimnazjum.

Pierwszym etapem wycieczki była wizyta w Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Ośrodek prowadzi działalność na rzecz badań i ochrony fok. Bada się tutaj między in. zachowanie fok, sposoby odżywiania i ich dietę, wiek, trasy wędrówek, zatrucie tkanek substancjami toksycznymi oraz ustala najważniejsze zagrożenia i przyczyny śmierci tych zwierząt. Mieliśmy okazję obejrzeć tresurę fok połączoną z ich karmieniem.
Następnie udaliśmy się na spacer na plażę. Zawitaliśmy na tak zwany Cypel Półwyspu Helskiego – Początek Polski 🙂 Mimo silnego wiatru wychowankowie z uśmiechami na twarzy szukali skarbów na plaży tzn. muszelek i bursztynów.
Ostatnim celem wycieczki była wizyta w Muzeum Helu. Budynek muzeum otacza ogródek przyrodniczy, który z uroczymi okazami drzew, krzewów i roślin (a wśród nich kolekcję rożnych gatunków traw) zaprasza do odpoczynku wśród przyrody. W muzeum dowiedzieliśmy się jak wyglądało w przeszłości życie Helan. Obejrzeliśmy wystawy etnograficzne, prezentujące życie rybaków, kuźnię, stolarnię, kolekcje sprzętów codziennego użytku, a także kolekcje muszli z całego świata, kolekcie bursztynów i minerałów. Wewnątrz dawnego kręgu działobitni można zobaczyć odtworzone obejście kaszubskie – chatkę z ogródkiem i kurnikiem.
Zmęczeni, ale zadowoleni i dotlenieni świeżym morskim powietrzem powróciliśmy do szkoły.
Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: p. Barbara Mudlaff, p. Marzena Barzowska, p. Joanna Jankiewicz, p. Mirosława Mazurkiewicz, p. Danuta Knopik-Jażdżewska, p. Andrzej Tomalak oraz pracownicy pomocy nauczyciela: p. Krystyna Ferra, p. Iwona Piekarska, p. Izabela Tezlaf, p. Jacek Formela.