„Jak świętuje Europa?”

24 maja 2013 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym

nr 1 w Wejherowie odbyły się XI Europejskie Spotkania Gimnazjalistów z Placówek Kształcenia Specjalnego Województwa Pomorskiego. Patronat nad imprezą objął –Pan Jarosław Wałęsa – Poseł do Parlamentu Europejskiego. Ufundował on nagrody rzeczowe dla zwycięskiej drużyny. Sponsorem nagród było również Starostwo Powiatowe w Wejherowie.

Celem tegorocznego spotkania było:

– propagowanie działań na rzecz upowszechniania idei jedności europejskiej,

-poszerzanie wiedzy dotyczącej znajomości specyfiki obrzedowości oraz rodowodu wybranych świąt europejskich.

W Spotkaniach uczestniczyło aż 11 zespołów (zespół liczył cztery osoby)

z Województwa Pomorskiego:

• Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kołozębiu
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kwidzynie
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Słupsku
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Starogardzie Gdańskim
  • Zespół Szkół Specjalnych nr 17 w Gdyni
  • Zespół Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku
  • Zespół Specjalnego Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnegonr 28 w Gdańsku
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tczewie
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kartuzach
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Wejherowie oraz gościnnie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 11 we Wrocławiu.

W tym roku uczestnicy świętowali po europejsku, bo hasło spotkań brzmiało:„Jak świętuje Europa?”. Wykorzystując przepiękne położenie naszej szkoły uczniowie gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej pod okiem nauczycieli, przygotowali dla uczestników osiem stanowisk – na każdym wspaniała dekoracja, odpowiednie rekwizyty oraz do wykonania  teoretyczne i praktyczne zadania tematyczne. Drużyny miały okazję przeżyć wspólne świętowanie:

I. Tradycji Wielkanocnych -stanowisko przygotowane pod nadzorem nauczycieli

U. Gajdemskiej i M. Wysokińskiej.

II. Andrzejek -stanowisko przygotowane pod nadzorem nauczycieli:

M. Jankowskiej i M.Jeki.

III. Walentynek -stanowisko przygotowane pod nadzorem nauczycieli:

J.Kotkowskiej i M.Kachnicz-Fabich.

IV. Mikołajek -stanowisko przygotowane pod nadzorem nauczycieli:

I. Tarnowskiej- Cechosz i J.Korpalskiej.

V. Karnawału w Wenecji -stanowisko przygotowane pod nadzorem nauczycieli: A.Kulas I J. Magulskiego.

VI. Corridy- stanowisko przygotowane pod nadzorem nauczycieli; M.Marcinkowskiej i Cz.Formeli.

VII. Sylwestra- stanowisko przygotowane pod nadzorem nauczycieli:

W.Politowskiej i M.Fuhrmanna.

VIII. Tradycji obrzędowych związanych z letnim przesileniem słońca: Noc Kupały, Noc Świętojańska – stanowisko przygotowane pod nadzorem nauczycieli: A.Kotowicz i N.Wolińskiej.

Dodatkowo goście mogli posilić się i odpocząć w Kawiarence przygotowanej przez nauczycieli: K.Grzywacz i A.Papke. W biurze imprezy  i nie tylko -wszystkim sprawnie kierowała pani Agata Skibińska-Orysiak . Pisarski talent  ujawniła pani Iga Onoszko.

I miejsce zdobyła drużyna z Kartuz w składzie: Anna Wasilewska, Patryk Krefta, Kinga Leman, Izabela Leman z opiekunem panem Rafałem Gontarzem.

II miejsce przyznane zostało drużynie z SOSW w Kwidzynie w składzie: Aleksandra Cylc, Adrian Dera, Żaneta Gdaniec, Michał Szafranski z opiekunem panią Teresą Banasiak. III miejsce zajęła drużyna z SOSW w  Kołozębiu

w składzie :Przemysław Skorupa, Piotr Czapla, Paulina Tamiła, Karolina Rzepa.

Europejskie Spotkania Gimnazjalistów z Placówek Kształcenia Specjalnego Województwa Pomorskiego są szansą dla gimnazjalistów niepełnosprawnych intelektualnie do popisania się wiedzą, swoimi umiejętnościami, służą kształtowaniu pewności siebie w działaniu i samodzielnym rozwiązywaniu nietypowych sytuacji, a także  przynoszą uczestnikom wiele radości i satysfakcji!!!! Znając kreatywność nauczycieli gimnazjum i zasadniczej szkoły zawodowej SOSW nr 1 wiem, że nie zabraknie im pomysłów i będą  uczyć młodzież bawiąc się jeszcze przez wiele lat!!!!

Dyrektor Gimnazjum Specjalnego nr 1

w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym nr 1 w Wejherowie