XIV REGIONALNE INTEGRACYJNE SPOTKANIA DZIECI I MŁODZIEŻY WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO „REGIONALIA 2014” POD PATRONATEM STAROSTY POWIATU WEJHEROWSKIEGO odbyły się 19 listopada 2014 roku w naszym PZKS.

W imprezie udział wzięło około 200 uczestników i gości z 16 placówek kształcenia specjalnego (z Bytowa, Damnicy, Gdańska, Gdyni, Kartuz, Kołozębia, Kwidzyna, Pucka, Starogardu Gdańskiego, Tczewa, Turska i Wejherowa) oraz z 5 szkół ogólnodostępnych (z Bolszewa, Góry, Pobłocia, Luzina i Gdyni) Celem spotkania jest rozbudzanie zainteresowań uczniów niepełnosprawnych intelektualnie kulturą Kaszub, integracja uczniów niepełnosprawnych intelektualnie z uczniami szkół ogólnodostępnych, wyzwalanie aktywności uczniów poprzez udział w warsztatach prowadzonych przez twórców kaszubskich i instruktorów, prezentacja pomysłów działań w zakresie twórczości regionalnej na zajęciach techniki i innych lekcjach oraz zapewnienie uczestnikom pozytywnych przeżyć: radości i satysfakcji z własnej pracy. Podczas uroczystego otwarcia obejrzeliśmy występ naszych uczniów z zespołu „Perełki” prowadzonego przez panią Barbarę Mudlaff, „Dżibasy” prowadzonego przez panią Małgorzatę Jankowską i pana Jakuba Wałka oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Luzińskie dzwoneczki” działającego przy Szkole Podstawowej w Luzinie. W części warsztatowej uczestnicy pod okiem instruktorów uczyli się kaszubskiego haftu, wykonywali rzeźby aniołów w mydle, piekli jabłecznik w kaszubskiej kuchni oraz rozwijali swoje talenty podczas zajęć muzycznych w 3 grupach, m.in. pracując metodą Carla Orffa. Warsztat haftu poprowadził pan Edmund Szymikowski – emerytowany, były dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lini, znany działacz i twórca ludowy, organizator konkursów haftu kaszubskiego oraz członkinie koła haftu „Tulpa” działającego przy ZKP o/Wejherowo: panie Wanda Mironkiewicz, Teresa Domnik, Elżbieta Malewska, Celina Szachowska oraz pani Wanda Politowska Warsztat rzeżby w mydle poprowadziła pani Aleksandra Mazurkiewicz- Tiesler – artystka plastyk, zajmuje się malarstwem, grafiką warsztatową, fotografią, tkaniną artystyczną oraz pani Mirosława Mazurkiewicz. Warsztat „W kaszubskiej kuchni – Jabłecznik” poprowadziły panie Urszula Treder i Hanna Kazimierczuk Warsztaty muzyczne prowadzili: pani Alicja Klinkosz założycielka Zespołu Pieśni i Tańca „Luzińskie Dzwoneczki”, pomysłodawczyni Pomorskiego Festiwalu Piosenki Kaszubskiej, pani Izabela Wolska- Zimny, która prowadzi Scholkę dziecięcą przy parafii Św. Wawrzyńca w Luzinie, pan Tomasz Fopke- Dyrektor Muzeum PiMKP w Wejherowie, animator kultury, poeta, muzyk, kompozytor, dyrygent Chóru „Lutnia”, uczestnik programu „Bitwa na głosy” w grupie Macieja Miecznikowskiego:), pani Barbara Mudlaff, panie Izabela Tarnowska – Cechosz i Wiesława Szypelt oraz pan Radosław Kamiński – były dyrektor WCK i MPiMK-P w Wejherowie, działacz ZKP. Upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wejherowie oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie otrzymali wszyscy uczestnicy spotkania. Regionalia mają bogatą historię: odbyły się po raz czternasty (od 2000 roku), w sumie od początku wzięło w nich udział około 1700 uczestników z wielu miast i miejscowości naszego województwa, zaprezentowaliśmy około 40 różnych technik, współpracują z nami wspaniali i znani instruktorzy, impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem (opinie uczestników wyrażane bezpośrednio i w ankietach) Organizatorami są: Starostwo Powiatowe w Wejherowie (Regionalia dofinansowano z budżetu Powiatu Wejherowskiego), Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko –Pomorskiej w Wejherowie (fundator upominków) oraz PZKS w Wejherowie. Całość imprezy przygotowali pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni PZKS.