12 grudnia 2018 roku w naszej placówce zagościła kultura i tradycja kaszubska a wraz z nią ogromna ilość przemiłych gości. Przybyli przedstawiciele placówek kształcenia specjalnego z Barcic, Chojnic, Gdańska (4 placówki), Kołozębia, Kwidzyna, Malborka, Słupska, Starogardu Gdańskiego, Pucka i Wejherowa, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy z Wejherowa, uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej w Bolszewie oraz uczniowie Powiatowych Zespołów Szkół nr 1, nr 2, nr 3 i nr 4 w Wejherowie.

Celem spotkania jest rozbudzanie zainteresowań uczniów niepełnosprawnych intelektualnie kulturą Kaszub, integracja uczniów z niepełnosprawnością z uczniami szkół ogólnodostępnych, wyzwalanie aktywności uczniów poprzez udział w warsztatach prowadzonych przez twórców kaszubskich i instruktorów, prezentacja pomysłów działań w zakresie twórczości regionalnej na zajęciach edukacyjnych, zapewnienie uczestnikom pozytywnych przeżyć: radości i satysfakcji z własnej pracy.
Podczas uroczystego otwarcia, które zaszczycili swą obecnością przedstawiciele Rady powiatu wejherowskiego oraz Zarządu oddziału Wejherowskiego Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego i dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, obejrzeliśmy wzruszający występ uczniów PZKS w Wejherowie, którzy zaprezentowali widowisko muzyczno – taneczne pt. „Chwalcie Dziecinę” – koncert świąteczny utworów w języku kaszubskim przygotowany pod kierunkiem pani Barbary Mudlaff.
W części warsztatowej uczestnicy „Regionaliów” pod okiem instruktorów piekli drożdżowego makowca, tworzyli collage „Moja piękna kraina” z artystami p. Aliną Żywicką, p. Aleksandrą Mazurkiewicz – Tiesler, p. Bogusławą Bach, p. Maciej Tamkunem, szyli maskotki z motywem kaszubskim, wykonywali ozdoby ze słomki na choinkę pod kierunkiem pani Elżbiety Malewskiej i uczyli się kaszubskich kolęd na warsztacie muzycznym prowadzonym przez pana Rafała Rompcę, lidera zespołu FUCUS.
Szczególną atrakcją była możliwość obejrzenia wystawy prac poplenerowych Kaszubskiego Stowarzyszenia Artystów z okazji 100-lecia Niepodległości Polski pt.:”Kaszuby piękna kraina”.
Upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wejherowie oraz Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie o/Wejherowo otrzymali wszyscy uczestnicy spotkania.
Całość imprezy przygotowali nauczyciele PZKS pod kierunkiem pani Celiny Szachowskiej z pomocą całego grona pedagogicznego i pracowników niepedagogicznych PZKS.
Zapraszam do obejrzenia relacji ze spotkania w naszej lokalnej telewizji TTM (TUTAJ) oraz kilku zdjęć (na początek 🙂 Zdjęcia z uczestnikami spotkań opublikujemy wkrótce.

Joanna Kandzora