Drodzy uczniowie 🙂

Pojawienie się koronawirusa zmieniło wasze plany i codzienne funkcjonowanie. Musieliście dostosować się do nowej rzeczywistości. Od 16 marca na pewno sporo czasu spędzacie ze smartfonami lub tabletami w rękach albo siedząc przed komputerami lub laptopami. Zdecydowanie więcej niż dotychczas korzystacie także z Internetu. To właśnie on stał się dla wielu osób, w czasie kwarantanny spowodowanej koronawirusem, narzędziem wykorzystywanym do pracy, nauki i spędzania czasu wolnego. Dzięki internetowym środkom komunikacji, pomimo konieczności pozostawania w domach, macie obecnie kontakt z najbliższymi, kolegami i koleżankami oraz nauczycielami.

Od kilku lat w Szkole Podstawowej nr 7 realizujemy program z zakresu profilaktyki pt. „Kodeks bezpiecznego surfowania”. Jego celem jest zapoznawanie uczniów z realnymi zagrożeniami związanymi z niekontrolowanym dostępem do Internetu, komputerów i telefonów komórkowych oraz przeciwdziałanie złym nawykom korzystania z nich. W tym szczególnym czasie, w trosce o wasze bezpieczeństwo, chciałybyśmy przypomnieć, o czym powinniście pamiętać korzystając codziennie z nowych technologii.

Nie spędzajcie przed smartfonem lub komputerem zbyt wiele czasu. Pamiętajcie o odpoczynku i robieniu sobie przerw.

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, smartfonów i komputerów

1. Rozmawiajcie z rodzicami o tym, co robicie w sieci, w co gracie, co oglądacie i z kim nawiązujecie nowe znajomości.
  2. Nie okłamujcie rodziców na temat ilości czasu spędzanego przed monitorami.
  3. Nie udostępniajcie waszych danych osobowych (np. nazwiska, adresu zamieszkania, numeru komórki) nieznanym osobom. Nie przekazujcie także żadnych informacji dotyczących waszych rodzin.
  4. Nie nawiązujcie znajomości z zupełnie obcymi ludźmi w sieci. Pamiętajcie, że nie zawsze wirtualni znajomi, są tymi osobami, za które się podają.
  5. Nie dodawajcie do waszych kontaktów osób, których nie znacie.
  6. Nie odpowiadajcie na zaczepki w sieci, np. gdy ktoś wysyła wam obraźliwe maile lub SMS-y. Sami również nie używajcie wulgaryzmów, pisząc lub odpowiadając na różne wiadomości.
  7. Nie róbcie zdjęć ani nie nagrywajcie innych osób bez ich zgody. Nie przesyłajcie ich także dalej, np. waszym znajomym.
  8. Nie używajcie kamer podczas rozmów z osobami, których nie znacie.
  9. Zawsze dobrze się zastanówcie, zanim umieścicie zdjęcia wasze lub waszych bliskich w Internecie.
  10. Nigdy nie podawajcie innym osobom swoich haseł dostępu.
  11. Używajcie programów antywirusowych i antyspamowych.
  12. Nie otwierajcie załączników z nieznanych źródeł.
  13. Nie otwierajcie wiadomości od nieznajomych osób.
  14. Nie grajcie w gry pełne przemocy i agresji. Zabijanie i sprawianie komuś bólu na ekranie wcale nie jest fajną zabawą.
  15. Nie wierzcie wszystkiemu, co czytacie w sieci. Nie wszystkie informacje znajdujące się w Internecie są rzetelne i sprawdzone.
  16. Szukając informacji w sieci korzystajcie z wiarygodnych źródeł.
  17. Nie wchodźcie na strony, które są nieodpowiednie do waszego wieku, na których zamieszczane są drastyczne i wulgarne informacje, zdjęcia lub filmiki.
  18. Nie ściągajcie treści objętych prawami autorskimi, np. filmów, muzyki, zdjęć, gier.

O wszystkich niepokojących rzeczach mówcie zawsze rodzicom, nauczycielom lub innym dorosłym osobom, do których macie zaufanie.

Prosimy, korzystajcie z zasobów internetowych w sposób mądry i przemyślany !!!

Serdecznie Was pozdrawiamy 🙂

psycholog – Monika Gerowska i pedagog – Hanna Kazimierczuk