Podniesienie kompetencji i kwalifikacji zawodowych, w tym umiejętności praktycznych uczniów Branżowej Szkoły I stopnia nr 5 i uczniów Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy nr 1 w Powiatowym Zespole Kształcenia Specjalnego w Wejherowie.

Rozpoczęcie, cele i realizacja projektu z programu Erasmus+: „Zawody bez barier- nadzieją na przekraczanie granic”- Europejska mobilność uczniów niepełnosprawnych intelektualnie sposobem na wzrost kompetencji kluczowych i zawodowych oraz włączenie społeczne.
Akcja 1. Mobilność Edukacyjna
KA102 Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego
Projekt jest całkowicie finansowany i będzie realizowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ i będzie realizowany 24 miesiące: od 30.09.2019r.- 29.09.2021r.
Głównym celem projektu jest przełamywanie barier związanych z niepełnosprawnością intelektualną uczniów poprzez zapewnienie im jakości oraz efektywności kształcenia zawodowego i ogólnego z uwzględnieniem predyspozycji psychofizycznych, w taki sposób, aby mogli jak najlepiej samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie.

Adresatami projektu są uczniowie PZKS :
– z Branżowej Szkoły I stopnia nr 5 kształcący się w zawodach:
pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, kucharz, murarz-tynkarz
– ze Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy
Celem projektu jest m.in.:
• Podniesienie kompetencji i kwalifikacji zawodowych, w tym umiejętności
praktycznych młodzieży kształcącej się w zawodach: pracownik pomocniczy obsługi
hotelowej, kucharz oraz murarz-tynkarz.
• Dążenie do zapewnienia niepełnosprawnym intelektualnie uczniom zdobywania
kompetencji zawodowych na równi z ich pełnosprawnymi kolegami dzięki kształceniu praktycznemu w powiązaniu z pracodawcami, także z terenu UE.
• Zwiększenie szans uczniów na zdobycie pozytywnego wyniku podczas egzaminu
potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.
• Podniesienie poczucia własnej wartości poprzez rozwój osobisty i zawodowy,
przełamywanie strachu, radzenie sobie z barierami (nie tylko fizycznymi) oraz wszechstronne usamodzielnianie (zarówno w kontaktach interpersonalnych, jak i w zakresie wykonywanych zadań praktycznych).
• Wypracowanie skutecznych, nowoczesnych form aktywizacji społeczno-zawodowej
osób z niepełnosprawnością intelektualną.
• Zdobycie kompetencji kluczowych, w głównej mierze kompetencji językowych
w zakresie języka angielskiego zawodowego oraz hiszpańskiego użytkowego, społecznych oraz kompetencji w zakresie stosowania TIK.
• Poszerzenie horyzontów uczniów przez poznanie innych kultur i narodów UE,
doprowadzające do wzrostu świadomości międzykulturowej, a tym samym kształtujące poczucie tolerancji, otwartości i uznania wobec innych kultur, odmienności i religii.
• Wyrównywanie szans na zatrudnienie i uzyskanie niezależności życiowej osób niepełnosprawnych intelektualnie, co stanowi źródło satysfakcji i motywacji do dalszego rozwoju oraz daje poczucie włączenia społecznego.
• Podniesienie jakości pracy placówki poprzez wzbogacenie i uatrakcyjnienie oferty kształcenia, zwiększenie poziomu wykształcenia i przygotowania niepełnosprawnych intelektualnie do zmieniającego się rynku pracy w Polsce i UE oraz nawiązanie długofalowej współpracy placówki z partnerami zagranicznymi w zakresie kształcenia zawodowego.
• Podniesienie kompetencji zawodowych i językowych nauczycieli pełniących rolę osób towarzyszących poprzez kontakt z pracodawcami, hiszpańskimi metodami pracy, nowoczesnymi technologiami, innowacjami z możliwością wdrożenia zdobytej wiedzy podczas zajęć w zakresie nauczania przedmiotów zawodowych.
• Promocja działań PZKS w środowisku lokalnym i podwyższenie jej atrakcyjności,

Cele będą realizowane poprzez organizację praktyk zawodowych dla 48 uczniów (uczestników mobilności) PZKS w hiszpańskich przedsiębiorstwach o profilach działalności zgodnych kierunkiem kształcenia uczestników. A efekty, umiejętności praktykanta zostaną przygotowane i wprowadzone do Certyfikatu Europass Mobilność, który będzie pełnił funkcję wykazu osiągnieć uczniów jako jedno z narzędzi systemu ECVET.

EuroMind- to Instytucja Partnerska, która zobowiązała się do zapewnienia wysokiej jakości realizacji projektu, doboru instytucji przyjmującej naszych uczniów na praktyki indywidualne.

Koordynatorzy projektu: Renata Solarczyk – Wicedyrektor PZKS, Aleksandra Kotowicz- nauczyciel biologii i chemii, Jerzy Król- nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych w zawodzie murarz-tynkarz oraz fizyki.
Nabór uczestników do projektu:
Pojedzie 48 uczniów w trzech grupach:
I grupa 16 uczniów 1.02.2020r.-22.02.2020r.
II grupa 16 uczniów 29.11.2020r.- 19.12.2020r.
III grupa 16 uczniów 7.03.2021r.- 27.03.2021r.

We wrześniu uczniowie zgłaszali chęć uczestnictwa w projekcie, a Komisja rekrutacyjna
w składzie: Wicedyrektor PZKS-koordynator projektu Renata Solarczyk, nauczyciele przedmiotów zawodowych- Jerzy Król, Angelika Matuszczak, pedagog- Dorota Kałuzińska
wybrała uczestników:
Uczniowie, którzy zostali zakwalifikowani:

Lp

17 Tatarowicz Franciszek BSIs
18 Turin Sebastian BSIs
19 Wałdowski Mariusz BSIs rezerwowy

Opiekunowie, którzy podjęli się opieki nad uczniami podczas pierwszego wyjazdu: Angelika Matuszczak– nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, oligofrenopedagog  i Aneta Kostuch– oligofrenopedagog