Zasady dotyczące właściwego zachowania obowiązują nie tylko w szkole, domu czy na ulicy. Powinniśmy ich przestrzegać także podczas nauki zdalnej oraz korzystając z internetu. Słowo NETYKIETA to połączenie dwóch wyrazów : NET ( z angielskiego sieć) i ETYKIETA. Netykieta to właśnie taki zbiór zasad dotyczących dobrego zachowania w internecie.

Zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi zasadami netykiety i zastosowania ich w czasie nauki zdalnej oraz w innych sytuacjach związanych z korzystaniem z internetu.

Punktualność

Punktualnie dołączamy do lekcji online, zgodnie z planem. Szanujemy czas swój i innych. Wysyłamy wypełnione karty pracy zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Systematyczność

Systematycznie sprawdzamy informacje od nauczycieli na stronie szkoły oraz otrzymywane w mailach, mmsach i smsach.

Mikrofon

W czasie lekcji online mikrofon włączamy tylko wtedy, gdy zabieramy głos.

Kultura języka

Zarówno w wypowiedziach ustnych jak i komentarzach używamy kulturalnego języka pozbawionego wulgaryzmów, przezwisk i agresji. Pamiętamy o zwrotach grzecznościowych. Unikamy błędów ortograficznych.

Umiar i higiena cyfrowa

Przed komputerem spędzamy tyle czasu, ile jest to rzeczywiście potrzebne.

Szacunek

Szanujemy prywatność swoją i innych osób. Nikogo nie obrażamy, a krytykę przekazujemy w sposób kulturalny i zgodny z prawdą.

Myślenie i rozwaga

Pozorna anonimowość nie zwalnia nas od myślenia i odpowiedzialności za to, co piszemy lub robimy w sieci. Zastanówmy się dwa razy zanim nawiążemy nową znajomość na portalu społecznościowym lub napiszemy czy wrzucimy coś do internetu.

Pozdrawiamy 🙂 psycholog Monika Gerowska i pedagog Hanna Kazimierczuk