SPRAWOZDANIE Z UDZIAŁU W PROJEKCIE „ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM!” OBJĘTYM HONOROWYM PATRONATEM MAŁŻONKI PREZYDENTA RP
AGATY KORNHAUSER-DUDY

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie Przyszpitalnego Zespołu Kształcenia Specjalnego klas 0-I pod kierunkiem pani Iwony Rolbieckiej uczestniczyli w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem!”.
W związku ze specyfiką pracy w szkole szpitalnej realizowane były cele programu, jednak zadania zostały zmodyfikowane i dostosowane do możliwości przeprowadzenia zajęć na dziecięcych oddziałach szpitalnych: chirurgia, laryngologia, pediatria i obserwacyjny.
Główne zagadnienia poruszane podczas realizacji projektu dotyczyły poznania owoców i warzyw, potrzeby spożywania śniadania oraz wody jako źródła zdrowia i życia.
W ramach realizacji poszczególnych tematów dzieci wykonywały liczne zadania związane ze zdrowym odżywianiem, stworzyły postać Wodolubka, czyli postać, co „o zdrowie swoje dba i wodę pije co dnia”, układały jadłospisy i redagowały przepisy na sałatki warzywne i owocowe, rozwiązywały zagadki i wypełniały karty pracy „Poznajemy warzywa i owoce”, projektowały plakaty zachęcające do zrezygnowania ze słodkich napojów i słodyczy na rzecz wody i zdrowych przekąsek oraz zapoznały się z treścią prezentacji multimedialnej na temat wpływu wody na świat ludzi, zwierząt i roślin. Efekty licznych prac wielokrotnie zostały wyeksponowane w pomieszczeniu socjalnym dla rodziców na oddziale obserwacyjnym.
W ramach realizacji projektu wypromowano niektóre działania:
– na oddziale pediatrii została wykonana gazetka ścienna dla rodziców dzieci przebywających w szpitalu,
– w salach dzieci-pacjentów przeprowadzono pogadanki z rodzicami na tematy zdrowego odżywiania, wiedzy na temat warzyw i owoców oraz rezygnacji ze słodyczy 🙂 Podczas pogadanek rodzice wraz z dziećmi ustalali czym można zastąpić słone i słodkie przekąski,
– rodzice zostali zapoznani z linkiem do strony www.aktywniepozdrowie.pl i zachęceni
do odwiedzenia jej, na przykład w celu przeprowadzenia ankiety dotyczącej żywienia dzieci.